Ha az elmúlt másfél évtized kulcsszavait keresgéljük, sok minden eszünkbe juthat a klímaválságtól a deepfake-en át a háborúig. Magyar szemmel nézve mindezt összefoglalhatjuk három betűvel: túl.
Túlfogyasztás, túlhalmozás, túlaggódás, túlszeretés, túlpörgés, túlgondolás - és még lehetne sorolni. Mindegyik negatív fogalmat takar, ami - az életünk viszonylatában -minimum átgondolásra kell hogy késztessen. Es habár Amanda Montell csak a túlgondolást emelte címmé - rímelve a pszichológiában bevett mágikus gondolkodás definíciójára -, valójában korunk összes válságtünetét taglalja könyvében.
A mágikus túlgondolás kora önszeretetre hívja fel az olvasót, hogy ennek talaján aztán törődni tudjon másokkal és a környezetével is. Most talán azon gondolkoznak, megvegyék-e ezt a könyvet. Kérem, ne gondolják túl!
Amíg a mágikus gondolkodás igencsak régi jelenség, a túlgondolás mintha a modern kor sajátossága lenne - a velünk született babonáink
ütköznek össze az informácios túlterheltséggel, a tömeges magányérzettel és azon kapitalista
nyomással, hogy minden információnak legyünk „tudatában".
Amanda Montell Baltimore-ból származó író és nyelvész. A Sounds Like a Cult című podcastja mellett feltűntek írásai a New York Timesban, a Marie Claire-ben, a Cosmopolitanben és még más helyeken is. Nyelvészetet tanult az
NYU-n, most Los Angelesben él a partnerével, növényeivel és állataival.
Az Instagramon @Amanda_Montell néven található meg.