KÖNYVESBOLTOK

BUDAPEST, LIPTHAY UTCA 12. 

SZEGED, KÖLCSEY UTCA 13. 

DEBRECEN, KOSSUTH UTCA 8.

Libertine blog

Rakjunk rendet a fejünkben, értsük meg a zűrzavaros világot! – igazi bestsellerrel indítjuk 2025-öt

libertine könyvkiadó
niok
Szűrés törlése
Papós Tamás
2025.01.01 00:01
Rakjunk rendet a fejünkben, értsük meg a zűrzavaros világot! – igazi bestsellerrel indítjuk 2025-öt

A Nincs időm olvasni kihívás januári közös könyve Amanda Montell bestsellere, A mágikus túlgondolás kora, amelyhez határidőnaplóhoz használható matricákat adunk ajándékba. A magyar nyelven a Libertine Könyvkiadó gondozásában megjelenő nemzetközi sikerkönyv segít kihasználni az év elején bennünk izzó lelkesedést – ez alapján önsegítő könyvnek tűnhet, de sokkal inkább önmagunk és a társadalmunk kapcsolatát és kölcsönhatásait segít megérteni. A szerző nyelvészként lett szépségápolási szakíró, de nagyszerű történetmesélő képessége néhány éven belül a The New York Times sikerlistájáig repítette. Hogyan sikerült ezt elérnie? – erre adunk válaszokat!

Amanda Montell 32 éves amerikai író Baltimore-ban nőtt fel, Los Angelesben él, karrierje pedig nem mindennapi módon alakult. New Yorkban szerzett nyelvész diplomát, így elég meglepő, hogy öt éven át szépségápolási szakíróként dolgozott. 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Amanda Montell (@amanda_montell) által megosztott bejegyzés

Két podcastot (Sounds Like A Cult; The Magical Overthinkers) is rangos díjak elnyerésére vezetett, az itt érintett témákból merít három könyve, amelyből A mágikus túlgondolás kora lett átütő siker. 

A podcastok és a könyvírás mellett többek között a The New York Times, a The Guardian és az Esquire hasábjain is jelennek meg cikkei. Izgalmas munkájáráól már egy-egy Netflix és HBO dokumentumfilmben is mesélt, pályafutását pedig – az Instagram mellett – Substack hírlevelében is érdemes követni.

“A kávézóban író szerzők közé tartozom, aki környezeti zajokat hallgatva dolgozik egy kényelmetlen széken” – jellemezte magát és mindennapjait Amanda Montell, aki A mágikus túlgondolás kora népszerűségét annak köszönheti, hogy elgondolkodott egy fontos kérdésen: az információáradat ellenére miért nem értjük, mi történik körülöttünk?

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Amanda Montell (@amanda_montell) által megosztott bejegyzés

Jogos kérdés, hiszen a szélsőséges viselkedéseket és megdöbbentő jelenségeket szemlélve könnyen érezhetjük úgy: egyszerűen nem értjük, mi történik velünk és a világgal, pedig az okostelefonnal együtt végtelen tudás van a kezünkben. Talán azért, mert lényegtelen dolgokat gondolunk túl és a lényegeseken el sem gondolkodunk.

Minek köszönhető ez? Az alapvető problémát talán a szerző által emlegetett modern irracionalitás írja le legjobban. Amanda Montell szerint az ember sosem volt tökéletesen racionális lény, mert korlátozott memóriánkat és időnket próbáljuk a leghatékonyabban kiaknázni. Ez azt eredményezi, hogy rengeteg következtetést vonunk le a világról, anélkül, hogy észrevennénk. Amanda Montell úgy nyilatkozott, hogy volt idő a történelemben, amikor ez elegendő volt számunkra, de a modern világban a kihívásaink annyira összetetté váltak, hogy kiszolgáltatottá váltunk.

Ezt a kiszolgáltatottságot használja ki például a világjárvány utáni időszak társadalmi-politikai zűrzavara, miközben mi arra vágyunk: valaki mondja meg nekünk, hogyan szerezzük vissza az életünk irányítását. Erre elhangzanak gyakorlati tippek is, de a szerző hangsúlyozza: A mágikus túlgondolás kora nem önsegítő könyv.

Abban viszont biztosak vagyunk, hogy a világunkat és magunkat is jobban megértjük általa. Például kiderül, miért veszélyes a túlzott nosztalgia, mint megküzdési stratégia a jelen fájdalmaival szemben, vagy miért ítélünk el bálványozott hírességeket egyik pillanatról a másikra.

A könyv a modern társadalom és irracionális viselkedéseink, a modern lét furcsaságainak és fejünkben lévő káosz kritikája. És hogy mit tehetünk a változásért? Amanda Montell egy interjúban így felelt a kérdésre: a korunk mentális válságában való eligazodás első lépése az, hogy együttérzőbbek legyünk másokkal és szkeptikusak magunkkal szemben.

Az ehhez vezető utat fedezhetjük fel a A mágikus túlgondolás kora segítségével, olyan témákat érintve, mint a rajongói szektásodás, a magány, a kapitalizmus, a túlfogyasztás, az elszigetelődés és a szorongás. Méghozzá izgalmasan, könnyen befogadhatóan, tudományosan alátámasztva – a pszichológia és a társadalomtudomány legújabb eredményeit felhasználva –, remek humorral fűszerezve.

Rendet rak a fejünkben, de nem akarja megmondani a tutit, inkább egyfajta látleletet nyújt, segít rávilágítani fontos jelenségekre, és így önreflexióra buzdít. 

Mi pedig extrával szolgálunk a könyvhöz: jelölő matricákat adunk ajándékba, ami kiváló tartozéka lesz a 2025-ös határidőnaplódnak – ehhez az Időnyerőt ajánljuk. Egész évben a hasznodra válhat, hiszen 165 darab kedves kis matricával dobhatod fel az éved tervezését.

A NIOK e havi témája: egy könyv, ami változásra sarkall. Ehhez választottuk ki a A mágikus túlgondolás korát, de emellett további nagyszerű könyveket is válogattunk a témában, itt megnézheted a Libertine csapatának összes ajánlatát. Olvass velünk, majd a hónap végén beszéljük ki a könyvet Szabados Ágival!

Szerző:
AMANDA MONTELL
Kiadó:
Libertine Könyvkiadó
Oldalak száma:
266

A mágikus túlgondolás kora

Ha az elmúlt másfél évtized kulcsszavait keresgéljük, sok minden eszünkbe juthat a klímaválságtól a deepfake-en át a háborúig. Magyar szemmel nézve mindezt összefoglalhatjuk három betűvel: túl.

Túlfogyasztás, túlhalmozás, túlaggódás, túlszeretés, túlpörgés, túlgondolás - és még lehetne sorolni. Mindegyik negatív fogalmat takar, ami - az életünk viszonylatában -minimum átgondolásra kell hogy késztessen. Es habár Amanda Montell csak a túlgondolást emelte címmé - rímelve a pszichológiában bevett mágikus gondolkodás definíciójára -, valójában korunk összes válságtünetét taglalja könyvében. 

A mágikus túlgondolás kora önszeretetre hívja fel az olvasót, hogy ennek talaján aztán törődni tudjon másokkal és a környezetével is. Most talán azon gondolkoznak, megvegyék-e ezt a könyvet. Kérem, ne gondolják túl!

Amíg a mágikus gondolkodás igencsak régi jelenség, a túlgondolás mintha a modern kor sajátossága lenne - a velünk született babonáink

ütköznek össze az informácios túlterheltséggel, a tömeges magányérzettel és azon kapitalista

nyomással, hogy minden információnak legyünk „tudatában".

Amanda Montell Baltimore-ból származó író és nyelvész. A Sounds Like a Cult című  podcastja mellett feltűntek írásai a New York Timesban, a Marie Claire-ben, a Cosmopolitanben és még más helyeken is. Nyelvészetet tanult az

NYU-n, most Los Angelesben él a partnerével, növényeivel és állataival.

Az Instagramon @Amanda_Montell néven található meg.

 

 

5 999 Ft