Gondolatébresztő, megosztó, önismereti, vitaindító, változásra sarkalló – bárhogy is jellemezzük Amanda Montell könyvét, egy biztos: A mágikus túlgondolás kora nem mindennapi mű. Ezért is lett nemzetközi bestseller, és talán ezért is volt vegyes fogadtatása a NIOK januári közös olvasmányának. A visszajelzések mentén beszélgettünk az esszékötet szerkesztőjével és fordítójával – utóbbi szakemberrel kedden 18 órától Szabados Ági élő videót is indít a témában, hogy jobban is megértsük a jelenséget.
Elsőként Babiczky Tibor szerkesztőt kerestük fel, aki őszinte vallomással kezdte a beszélgetést: ha a munka miatt nem ismerkedik meg A mágikus túlgondolás korával, magától biztosan nem vásárolta volna meg, de nagyon örült neki, hogy dolgozhatott vele. Többek között azért, mert szerinte Amanda Montell célja elismerést érdemel.
– Úgy akarta megérteni a világot, hogy ebben másoknak is segítsen – foglalta össze dióhéjban a dicséretet, majd részletezte. – A könyv megfejtési kísérlet egy olyan világban, ahol megannyi rossz folyamatot érzékelünk. Ezeket a trendeket próbálja rendszerezni és megérteni, hogy mi okoz ennyi feszültséget és szorongást a világban, a társadalomban, az emberekben. Manapság már önmagában az is nagyszerű dolog, ha valaki képes egyetlen gondolat köré felhúzni egy rendszert, találni egy problémát és körbejárni. Az ilyen kísérletek megmozgatják az embereket, akiknek az előítéleteivel számolni kell. Szerintem azonban nem hátrány, ha egy ilyen könyv megosztóvá válik, sőt – jegyezte meg Babiczky Tibor.
A könyv szakmaisága kapcsán meglepő kritikák érkeztek. A szerkesztővel beszélve arra jutottunk: ez talán a műfaj sajátosságaiból adódik.
– A könyv egyértelműen az esszé műfajához sorolható, amely a tizenhatodik század óta ilyen: körbejár egy témát, méghozzá az egyénből kiindulva, de univerzálissá téve. Ízlés kérdése, hogy mennyire áll közel az olvasóhoz, de az elvitathatatlan, hogy a szerző minőségi munkát végzett a műfajban. Nem titkolom el: egy fontos nyelvészeti hibát javítottam a kötetben, de ezt a botlást leszámítva nyelvész szemmel is nagyszerű írásról van szó – véli a szakember.
Ha valaki az egyénből kiindulva boncolgat megosztó témákat, akkor előfordulhat, hogy egyesek sértőnek éreznek megjegyzéseket, például az asztrológia, az ufók vagy akár Taylor Swift kapcsán.
– Pedig a túlgondolás a lényeg – hangsúlyozza a szerkesztő. – Nem egyes témák kedvelőit kritizálja, csupán felhívja a figyelmet arra, ha túltolunk valamit. Például azt éreztem, hogy a szerző sem kérdőjelezi meg az asztrológia hasznosságát a személyiségjegyek feltérképezésében, csak akkor válik nevetségessé számára, ha valaki a saját hiányosságait és hibáit ezzel akarja elfedni. Ironikusan hívja fel erre a figyelmet, hiszen ez a jelenség kárt okozhat az egyéni életben és a társas kapcsolatokban is – zárta a beszélgetést Babiczky Tibor.
A fordító, Szaszkó Gabriella is érezte, hogy a A mágikus túlgondolás kora megosztó könyvként érdekes beszédtémát szolgáltat majd.
– Ahogy haladtam a munkával, azon vettem észre magam, hogy egyre többet beszélek a könyv témáiról a férjemmel – árulta el munkatársunk. – Érzékeny témákra tapint, rögtön az első fejezetben például az oltástagadásra, így érzékenyen is érinthet embereket. Bevallottan hatalmas Taylor Swift-rajongó vagyok, de nem vettem magamra a témával kapcsolatos felvetéseit – tette hozzá.
Az állandó beszédtéma mellett a fordító egy másik érdekes jelenséget is észrevett a munkája során: nosztalgikus érzés fogta el, hiszen az egyetemi évei köszöntek vissza, amikor óráról órára volt miről elgondolkodni és fejleszteni egy-egy érdekességgel az önismeretet.
– Pszichológiát tanultam, így a nyelvészet után egy másik tudomány nézőpontjából is megerősíthetem: jó bevezetés a tudományos világ alapvetéseibe. Nem egy komoly tudományos mű, nem is akar annak tűnni, de jó érzékkel szedte össze hozzá a szakirodalmat, hogy alátámassza gondolatait. Kevés olyan érdekes könyv van, amelyben olyan fogalmakat lehet megismerni, mint például a holdudvarhatás, pedig ez nagy erény, hiszen tudatosságot ad az embereknek a torzításaikkal kapcsolatban – fogalmazott Szaszkó Gabriella.
A mágikus túlgondolás korát olvasva tehét folyamatosan belebotlunk olyan témákba és apró, de sokatmondó mozzanatokba, amelyek a hétköznapjaink része.
– Az IKEA-hatásról sosem hallottam korábban, nagyon érdekes volt, a nulla kockázatú torzításos rész is különösen tetszett. Olyan példákat hozott, amely alapján könnyű megérteni: még Tom Hanks is tud irigykedni, ő is lehet szakmailag féltékeny. Mindenkinél előfordul ilyesmi, a könyv pedig segít tudatosan figyelni erre a mindennapokban. Épp ezért azoknak ajánlom a könyvet, akik nyitottak az önismeretre és az önkritikára. Kiélezett témákat érint, amelyek kapcsán – talán a közösségi média miatt – már szinte csak vádaskodunk, pedig inkább beszélgetnünk kellene róluk – nyilatkozta a fordító, akivel január 21-én (kedd) 18 órától Szabados Ági élő videót is indít a NIOK Facebook-csoportban, hogy jobban is megértsük a könyv körül kialakult jelenséget.