Végtelenül büszkék vagyunk az Aranylétrás Könyvek-sorozatra, amelynek révén klasszikus művek csodaszép borítóval kerülnek vásárlóink könyvespolcára. Igazi szerelemprojekt ez, amelyet Szép-Bíró Erika grafikái, a körültekintően választott papír, valamint a gondosan szelektált és szerkesztett szövegek tesznek különlegessé. Megható látni, hogy sok NIOK-tag gyűjti a sorozatot, amely ezúttal Kaffka Margit Színek és évek című regényével gazdagodott. Az ötödik Aranylétrás Könyv alkalmából csokorba is szedtük a sorozat eddigi darabjait.
Képzeld el, hogy 5, 10, 20 vagy akár 30-40 év múlva gyönyörködve nézed a könyvespolcod, amelynek egy komoly részét csodás borítókkal ellátott klasszikusok töltik meg. Számunkra libabőrös gondolat ez, egyben terv is, hiszen az Aranylétrás Könyvek egy hosszú távú projekt.
Minden évben egy magyar és egy külföldi irodalmi klasszikussal bővül a sorozat, amely Szerb Antal születésének 121. évfordulóján A Pendragon-legendával indult. Úgy gondoltuk, hogy 2022 tavaszára az elképesztően sokat emlegetett és a NIOK-ban is tárgyalt Utas és holdvilágon túl ideje lenne, hogy a legendás író másik remekművét is elolvassátok.
Stílusosnak éreztük ezzel a regénnyel kezdeni, hiszen a budapesti Libertine Könyvesbolt bejáratánál olvasható idézet („Aki a könyveket szereti, rossz ember nem lehet”) innen származik.
Fél évvel később egy igazi nemzetközi klasszikussal bővült a sorozat, amely már jó ideje nem volt kapható Magyarországon, így hiánypótló kiadással jelentkeztünk.
Virginia Woolf regénye, a Mrs. Dalloway olvasásához 4 tippet is adtunk a blogon, hiszen kevésbé volt könnyed könyv, mint az első, de nem véletlen, hogy a huszadik századi világirodalom legnagyobb remekműveinek sorába emelte az idő – és persze az olvasók, akik mindig valami újat fedezhetnek fel a középkorú asszony csapongó gondolataiban, a férfiak (és a nők) iránti vonzalmainak csipkefinom leírásaiban.
„Ez a borító is egy csoda!” – ilyen és ehhez hasonló kommentek árasztják el Instagram-oldalainkat, miután megosztjuk az Aranylétrás Könyvek-sorozat újdonságait. Szép-Bíró Erika elképesztő lelkesedéssel és profizmussal dolgozik a lenyűgöző végeredményért, ezért a Mrs. Dalloway megjelenésekor a grafikussal interjút készítettünk ihletről, munkafolyamatról és szimbólumkutatásról is.
2023-ban bolondok napján jelent meg a harmadik Aranylétrás, így nem is lehetett más a szerző, mint Rejtő Jenő, méghozzá rögtön két címmel. Egyrészt a Vesztegzár a Grand Hotelben, amely a rejtői írásmód esszenciája. Nem sokkal a mindannyiunk közös élményévé váló karanténidőszak után különösen érdekes élmény volt olvasni. Mellé egy olyan Rejtő-alkotást választottunk, amely a nagyközönség számára kevésbé ismert, de nemcsak magán hordja a jellegzetes rejtői stílusjegyeket – az abszurd szituációkat és a helyzetkomikumot —, hanem a mai olvasónak is elgondolkodtató jelentésréteggel szolgál – ez nem más, mint A Tigrisvér.
Dukai Regina épp a Vesztegzár a Grand Hotelbent olvassa, ezt meg is osztotta Instagram-profilján, kommentben pedig Szabados Áginak olyan visszajelzést adott, amellyel mindannyian azonosulni tudtunk.
„Alig várok minden pillanatot, amikor a kezembe vehetem. Tegnap megkérdezték, mit olvasok, mert annyira mosolyogtam percek óta, ahogy bújtam a könyvet. Rég volt ilyen, hogy teljesen átélek egy sztorit. Nagyon izgalmas!"
Szabados Ági szenvedélyesen gyűjti A kis herceg nemzetközi kiadásait, bárhol jár a világban, próbál beszerezni egy újat a kollekcióba. Nem is lehetett kérdés, hogy a Libertine Könyvkiadó gondozásában is megjelenjen a világ legismertebb (és egyben legnépszerűbb) történeteinek egyike, amelyet közel 400 nyelvre és dialektusra fordítottak már le, és több mint 80 millió példányban kelt el.
Ági rendkívül izgatottan mutatta be a könyvet a NIOK-tagoknak. Érthető, ha elfogult volt, de mi a Libertine-nél tényleg úgy érezzük: ez a legszebb kiadása Antoine de Saint-Exupéry klasszikusának.
Belekerült Ági előszava is, hogy segítse helyén kezelni a regényt, valamint megtalálható benne egy grafikákkal ellátott idővonal a francia szerző életéről, és persze a Saint-Exupéry által készített illusztrációk is.
Elérkeztünk az ötödik, legújabb Aranylétráshoz: Kaffka Margit Színek és évek című regénye – sok egyéb mellett – az emlékezés mechanizmusát és elbeszélhetőségét állítja a középpontba.
Megjelenésekor a nők társadalomban, illetve irodalomban betöltött szerepére irányította a figyelmet. Schöpflin Aladár szerint Kaffka „a magyar irodalomban az első asszony, akiben az író minden asszonyi kézimunka-dilettantizmustól megtisztulva, igaz művészi mivoltában nyilatkozik meg”.
Móricz Zsigmond is méltatta a könyvet. „Ha ki volna már fejlődve a tudománynak az az ága, amely a szociális élet örök igazságait s esetleges fejlődéseit kutatja: ebből a regényből sokkal több törvényszerűséget vonhatna le, mint magából az életből” – írta.
A regény értelmezését a hozzá járó, Nyáry Krisztián áltat írt levél is segíti.
Lejjebb görgetve megtalálod az Aranylétrás Könyvek eddigi darabjait, előre is köszönjük, ha rendeléseddel te is gyűjtő leszel, és támogatod ezt a szerelemprojektet!