Mitológiai gyorstalpaló Babizky Tiborral a Mutasd a könyvespolcod! új részében
Szabados Ágnes
2023.06.0411:21
Azzal kellene kezdenem, hogy a Mutasd a könyvespolcod! legújabb epizódjában Babiczky Tibor költő, szerkesztő, újságírónál jártam – ami igaz is, persze –, ám mégis úgy érzem, találóbb, ha azt mondom, egy fantasztikus idegenvezetésen vettem részt (leginkább) a görög mitológiában, de voltaképpen a különböző teremtésmítoszok és ókori történetek világában.
Babiczky Tibor a kortárs magyar irodalmi élet tevékeny részese, még úgy is, hogy jó ideje nincs jelen aktívan a közösségi médiában, sőt, az okostelefonjától is megszabadult. Ahogy mondja, ez tette igazán szabaddá. Talán ez, a modern kor vívmányaitól való távolságtartás összefügg azzal a lenyűgöző jártassággal is, amellyel Tibor a görög mitológiában mozog. Igaz ez a közelmúltban megjelent versesköteteire, amelyekben Szapphó-töredékeket tett teljessé, és igaz élete meghatározó olvasmányaira is, amelyek között ott van az Íliász és Platón Phaidónja is.
„Ez a világirodalom legfontosabb műve.” „Az egész emberiség alapműve.” – ilyen mondatok hangzanak el a beszélgetésünk során, nem túlzás tehát, hogy fundamentális olvasmányajánlásokat tartogat mindenki számára ez a videó. És valóban mindenki számára, hiszen Tibor, gyakorló édesapaként olyan műveket is kiemel, amelyeknek köszönhetően a gyerekek is közelebb kerülhetnek a mítoszokhoz.
Akit a kortárs magyar és világirodalom jobban érdekel, annak is érdemes meghallgatnia a beszélgetést, hiszen Rachel Cusk regényei mellett szóba kerül Karl Ove Knausgård is, valamint Márai Sándorról is beszélgetünk, akiről kiderül, melyik regényét nem érezte utólag már a magáénak.
Babiczky Tibor személyében egy igazán elmélyülten gondolkodó embert, vérbeli filológust ismerhettem meg, aki olyan köteteket mutatott nekem, amelyek által valóban egy másik világba léphetek majd be. Elég, ha annyit mondok, komolyan tervbe vettem, hogy elolvasom az Íliászt!
A videó már megtekinthető a YouTube-csatornámon. Ha nem akarsz lemaradni a sorozat további részeiről, iratkozz fel!
Karl Ove Knausgard először jelentkezik fikcióval a nagysikerű Harcom sorozat óta. Egy hatalmas, ragyogó csillag tűnik fel az égen, és senki nem tudja, miért van ott. A Hajnalcsillagban kilenc szereplő mesél a saját életéről, és azokról a furcsaságokról, amelyeket az égitest megjelenése óta tapasztalt. Akad közöttük egyetemi oktató bipoláris feleséggel, megkeseredett kulturális újságíró, aki egy rituálisan meggyilkolt death metal együttes után nyomoz, lelkésznő, aki nem biztos a házasságában, és egy ápolónő is, aki szemtanúja lesz, hogy egy halott politikus életre kel a műtőasztalon, amint a transzplantációs sebész elkezdi felnyitni a férfi testét. Knausgard regénye a bennünk és a világban lakozó sötétség könyve, amelyben összeütközik az élők és a holtak világa, és azonnal más fénytörésbe kerül a hétköznapi élet.
"Vagy visszajön hozzám ez az ember, belülről és egészen, tartózkodás és szégyenérzet nélkül, vagy én megyek el tőle. Vagy van valamilyen titka, melyet én nem ismerek, s akkor kiásom ezt a titkot, ha kell, kikaparom tíz körmömmel, a föld alól is, mint a kutyák az elásott csontot, mint az őrült szerelmesek elhalt kedvesük tetemét, vagy megbuktam, és félre kell állnom. Ezt így nem csinálom tovább. Mondom, elhatároztam, hogy meghódítom a férjem."
A 21 éves Justine két dolgot szeret az életben: a zenét és a hatvan év feletti embereket. Nagyszüleivel és testvérként szeretett unokatestvérével él együtt, akivel egyszerre jutottak árvaságra, amikor 17 évvel ezelőtt a szüleik autóbalesetet szenvedtek. A fiatal lány egy idősek otthonában dolgozik segédápolónőként, és imádja hallgatni a lakók történeteit. Különösen mélyen kötődik a 93 éves Hélène-hez, a 19-es szoba lakójához, aki egész nap az ablak mellett ül, saját meggyőződése szerint a tengerparton, és várja a férjét és a kislányát, hogy kijöjjenek a vízből. Justine egy kék füzetbe kezdi írni Hélène és Lucien különleges szerelmének a történetét, és miközben ez a szerelem magával ragadó regénnyé válik, Justine-nek meg kell küzdenie saját családja több mint másfél évtizeden át elhallgatott szörnyű titkával is. Lehet-e újratanulni egy szerelmet? Lehet-e mentség a szenvedély a legsúlyosabb árulásra? Megtaníthat-e mások szerelmi története arra, hogy hogyan kell szeretni? A kivételes elbeszélői képességgel rendelkező Valérie Perrin első regényében finoman fonja össze a két fő történetszálat, így az önmagukban is poétikus történetek egymást erősítve teszik sokáig emlékezetessé a könyvet.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.