A Nincs időm olvasni kihívás augusztusi közös könyve Caroline O'Donoghue regénye, A Rachel-eset, amelyhez Libertine-es képeslap csomagot adunk ajándékba. Ebben a hónapban ír származású szerzők könyveit olvassuk a NIOK több mint 87 ezer fős közösségével. Az ország ünnepelt írója Caroline O'Donoghue, akit már huszonévesen, debütáló könyve után nagy kedvencünkkel, Sally Rooneyval emlegették egy lapon. Azóta is megugorja ezt a magas lécet, erre a legújabb példa A Rachel-eset, amely sziporkázó humorral és remek karakterekkel mutatja be a felnőtté válás rögös útját. Na de ki ez az ír tehetség? Hogyan kapták fel ilyen fiatalon? Mivel emelkedik ki a fiatal felnőttkorról író szerzők közül?
A 34 éves Caroline O'Donoghue karrierje több lábon áll: szabadúszó újságíró, tévésorozatok forgatókönyvírója, honlapszövegíró és lassan olyan népszerű podcaster, mint amennyire ismert regényíró. Fiatal felnőttekről szóló történetei lettek bestsellerek a The New York Times toplistáján, de emellett tizenéveseknek szóló könyvsorozatot is jegyzett a természetfeletti erőkről. Az írországi Corkban született, másfél évtizede Londonban él férjével és kutyájával.
Már kisgyerekként is rengeteget olvasott, tizenkét éves koráig Jacqueline Wilson volt a kedvenc írója. Néhány novellát feltett a blogjára, itt fedezte fel egy irodalmi ügynök, aki szerint Caroline kimagasló tehetséget mutatott. Az ő tanácsára fordult O'Donoghue a regényírás felé, és ahogy későbbi interjúiban is elárulta, egy ilyen profi szakember dicsérete kellett ahhoz, hogy elhiggye magáról: helye van a szépirodalom világában.
Kifejezetten jókor jött számára ez a bátorítás, ugyanis újságírói munkáját nem élvezte, a hírek és interjúk nem hozták lázba – bár azóta is publikál több újságban, de ezek már személyes hangvételű írások.
Ekkor volt huszonhat esztendős, és két évvel később meg is jelent debütáló regénye, amely Az üdvöske címmel magyar nyelven is olvasható. Kiváló kritikákat kapott a könyvre, a The Irish Times pedig egyenesen az írek büszkeségéhez, Sally Rooneyhoz hasonlította.
Munkáját szigorú rutin szerint végzi: minden nap 6-kor ébred, majd egy kávé és egy banánkenyeres pirítós után neki is kezd az írásnak, ugyanis rájött, hogy reggel tud leginkább írni. Egészen 11-ig dolgozik – ebben az időszakban a kiadója sem zavarhatja telefonon –, majd sétálni viszi kutyáját. Délután még folytatja az írást, és egészen addig nem fejezi be, amíg aznap nem írt legalább 600 szót az aktuális könyvhöz. Szabadidejében jógázik, teniszezik és tarot kártyákkal foglalkozik.
Caroline O'Donoghue a popkultúráról szóló, csajos adásokkal jelentkező Sentimental Garbage podcast háziasszonya. A nemzetközi szinten is jegyzett, világszerte több mint 9 millió letöltéssel és szakmai díjakkal is büszkélkedő podcastből “kinőtt” egy Sentimental In The City című podcast is, amelynek középpontjában a Szex és New York sorozat áll.
Visszatérve az íráshoz: a NIOK augusztusi közös könyve, A Rachel-eset 2022-ben jelent meg, az Universal le is csapott a megfilmesítési jogaira, Caroline O'Donoghue már dolgozik a forgatókönyvön. Mielőtt azonban mozivásznon élnénk át a történetet, olvassuk el együtt, és beszéljük ki augusztus végén a NIOK Facebook-csoportban Szabados Ágival.
A The Washington Post szerint egyszerre szívszorító és vicces történet elején az egyetemista Rachel egy könyvesboltban dolgozik, itt találkozik Jamesszel, akivel rögtön megtalálják a közös hangot. A szikrázóan intelligens fiúval hamarosan lakótársak lesznek, barátságuk pedig mindent megváltoztat. Bohém életüket folytonos anyagi gondok közepette élik az írországi Corkban – vad tivornyázások közepette.
Amikor Rachel beleszeret nős egyetemi tanárába, Dr. Fred Byrne-be, kieszelnek egy tervet: könyvbemutatót szerveznek neki, hogy utána a lány elcsábíthassa a férfit. Frednek azonban más vágyai vannak. Titkok és kompromisszumok sorozata kezdődik, amely összefonja James, Rachel, Fred és Fred elbűvölő, jó kapcsolatokkal rendelkező, tehetős felesége sorsát.
Szabados Ági biztos volt benne, hogy NIOK közös könyvnek kell lennie, ugyanis briliáns regény felnőttéválásról, barátságról, szerelemről és útkeresésről. Segít felidézni a nagy barátságainkat, első szerelmeinket, vagy azokat a múltbéli kapcsolatainkat, amikor talán a korunkból és tapasztalatlanságunkból adódóan sem tudtunk jó társai lenni a másiknak. Szatirikus humorral mutat be egy utat, szerelmet és boldogságot kereső lányt, aki néha megkérdőjelezhetően viselkedik, de nézzünk tükörbe: a mi viselkedésünk mindig makulátlan?
A Libertine Könyvesbolt többi kollégája is imádta a regényt, hiszen remekül ábrázolja, hogy mennyire ijesztő belecsöppenni a felnőtt életbe, milyen könnyen hozhatunk rossz döntéseket, és a egy Rachelhez hasonló főhős mennyire lehet egyszerre naiv és manipulatív az útkeresés miatt. Plusz pont jár azért, hogy a főszereplő nem validálja döntéseit és viselkedését, mégis magyarázatot ad rá.
Remek történetvezetéssel és karakterekkel, kiváló humorral ad szép ívet egy barátságnak, miközben a különleges írországi környezet is fontos szerepet kap, a társadalmi problémákkal és az ország 2010-es gazdasági válságával.
Ezután a regény után már a The New York Times is Sally Rooneyval említette egy lapon a fiatal ír szerzőt, mivel "magával ragadóan szatirikus könyvben mutatta be a hatalom dinamikáját az egyetemeken, könyvkiadókban és a hálószobában, miközben biztos kézzel vezeti az olvasót, kis és nagy szembenézések között. A TIME magazin szerint "A Rachel-eset a felnőtté válás könyve, egyúttal sziporkázóan szellemes és sokszor megrázó szerelmi történet.".
Szuper olvasmányélmény lesz a nyár lezárásaként, éljük át együtt! Végül még egy jó hír: augusztusban ha két könyvet választasz a NIOK e havi témájában, akkor 50% kedvezménnyel tudod megvásárolni a Libertine termoszt!