Könyvet írni a magányról? Ezzel az ötlettel keresett meg Csirmaz Luca, aki nem más, mint a több, mint ötvenezres Instagram-profil, a PszichoLive hangja és arca, aki az online térben azon dolgozik, hogy biztonságos helyet teremtsen az állandó változásban. Bevallom, elsőre kicsit megijedtem: azért a magány meglehetősen negatív jelenség, noha egyike a leggyakoribb problémáknak, amelyekkel az emberek küzdenek manapság. Hogyan készüljön egy olyan könyv, amely segíti feltárni a magány, a kapcsolódási nehézségek okait, de mégsem „hoz le az életről”? Sőt, felvillantja az új élet lehetőségét?
Örömmel mondhatom, hogy Csirmaz Lucának mindez sikerült, hamarosan pedig mindenki meggyőződhet róla, hiszen néhány nap múlva meg is jelenik Luca könyve, a Mintatörés.
Hogy milyen minták megtöréséről is van szó? A gyerekkorunkban kialakult, az anyánkkal és/vagy az apánkkal való kapcsolatunkban gyökerezőkről, amelyek nagyban felelősek azért, hogy nem, vagy nem megfelelően tudunk kapcsolódni másokhoz. Hogy félünk elköteleződni, vagy éppen függünk a másiktól, hogy elhatározzuk, ezúttal minden másképp lesz, aztán mégis belelépünk ugyanabba a folyóba.
Könyvében Luca feltárja, mivel jár, ha valaki egy úgynevezett futóhomokanya mellett nő fel, megismertet az önelhagyás vagy a betegségelőny fogalmával, de ennél jóval többet is tesz – és ez az, ami miatt a Mintatörés több és más, mint bármilyen pszichológiai könyv, amelyet eddig olvastam. A kutatóként szorongáscsökkentő intervenciók fejlesztésével, pszichológusként pedig az egészséges intimitás megteremtéséhez nyújtott segítséggel foglalkozó Luca ugyanis a saját sebezhetőségét, dilemmáit, megéléseit, bizonytalanságait is leírja a könyvében. Sőt, a szakmai ismeretekkel tűzdelt szövegeket a szerző versei és novellái törik meg, emellett a pszichológusi munkájába is bepillantást nyerhetünk, hiszen számos jelenséget a kliensei eseteivel illusztrál.
„A szeretésbe nem kell belehalni” – hangzik a könyv egyik legfontosabb mondata, amely azt is példázza, hogy el lehet jutni Az érzelmi magánytól a biztonságos kötődésig – ahogy a kötet alcíme szól.
A Mintatörés néhány napon belül megjelenik, addig is a Libertine weboldalán már 20% kedvezménnyel előrendelhető.
Az eddigiekből is sejthető, hogy igazán izgalmas beszélgetésnek nézünk elébe a kötet bemutatóján, amelyre november 8-án, szerdán, 18 órától kerül sor a Margaret’sben, amely közvetlenül a budai Libertine Könyvesbolt mellett található (Margit krt. 2.).
Itt nemcsak a szerzővel találkozhattok, hanem élő zenével is készülünk, valamint lehetőség lesz vacsorázni, vagy egy finom italt elfogyasztani, így nemcsak hasznosan, hanem kellemesen is tölthetjük majd együtt az időt. Sőt, ezen a napon a Libertine is a megszokottnál egy órával tovább, este 8-ig tart nyitva, hogy aki szeretné, a bemutató után is be tudja szerezni a könyvet.
Az eseményen a részvétel ingyenes, de regisztrálni kell ezen a Google Formon.
Találkozzunk a könyvbemutatón! Nekem pedig elhiheted, hogy a könyvet már addig is érdemes beszerezni és elolvasni.