Te is építhetsz egy világot a barátaiddal, családoddal!
Náday-Vadász Dóra, Bognár Edmond, Suba Csaba
2023.02.0610:29
Önfeledt szórakozás, gondtalan kikapcsolódás, sok nevetés és felejthetetlen együttlétek a barátokkal, családtagokkal – sokunk számára jelenti ezt a társasjátékozás. Ha pedig mindezt az olvasással együtt járó fantáziával és kreativitással kötjük össze, abból valami igazán izgalmas születik. Egy olyan interaktív, mindenki számára élvezhető, ötletgazdag és gyönyörű kivitelezésű társasjáték, mint az Egyszer volt…
Az első NIOK Magazinban a játék első rajongói és készítője is írt pár kedvcsináló sort, így most ezeket az ajánlásokat mindenki számára elérhetővé tesszük.
Bognár Edmond, az Edmond Könyvkuckója booktubere és a szegedi Libertine Könyvesbolt eladója
Sokáig azt hittem, az olvasás olyan tevékenység, amelyet csak egyedül lehet végezni. Tinikoromban pontosan a magány elől menekültem a regények varázslatos világába, és barátkoztam meg könyveim szereplőivel. Ma már tudom, közösen is lehet olvasni, és ami még fontosabb: beszélni arról, amit olvastunk.
Az Egyszer volt… társasjáték is erre hív, egy olyan különleges utazásra, amit te irányítasz, és hozod meg a döntést a kanyar előtt, amely vehet tragikus és komikus fordulatokat is, együtt nevethetsz a játszótársaiddal mindenféle abszurd történeten, vagy asszociálhatsz már létező könyvekre, de ami a legfontosabb, hogy minőségi időt tölthetsz a szeretteiddel. Nem muszáj, hogy a társaságban mindenki könyvmoly legyen, és nincs szükség olvasási előismeretekre sem, így azokkal is jól tudjuk magunkat érezni, akik ritkán nyitnak ki könyveket, viszont vevők egy jó kis kalandra.
Az Egyszer volt… társasjáték bemutatóján mámorító érzés volt először felnyitni a dobozt, olyan friss illat csapott meg, mint mikor új könyvet veszek a kezembe.
A készítők a letisztult kártyákhoz a játékosok fantáziáját hívják segítségül, a kreativitásra pedig nagy szükség is van ebben a játékban. Az általam megalkotott első, Jane Austen-i romantikával meghintett történet például a pályája csúcsán lévő íróról szólt, aki olyan lányba szeret bele, akivel nem beszél közös nyelvet, végezetül ellovagolnak a naplementében.
Amikor megtudtam, hogy Szabados Ági egy olyan történetmesélős társasjátékot dob piacra, amelynek a középpontjában egy könyv cselekményének a megalkotása áll, azonnal tudtam, hogy én ezt ki akarom próbálni. Összedugtuk a fejünket a booktubertársakkal, és elhatároztuk, hogy, igaz, online módon, de kipróbáljuk és bemutatjuk a játékot a követőinknek. Evelinnel, a Pergamenre hányt szavak, illetve Edmonddal, az Edmond Könyvkuckója YouTube-csatorna vloggerével 2021 novemberében egy élő YouTube-közvetítés során teszteltünk a játékot. A visszanézhető videóban látható jó hangulat magáért beszél. Imádtuk!
Azóta számtalan alkalommal játszottam baráti társasággal, a feleségemmel és a gyerekeimmel is. Amellett, hogy kikapcsolódást nyújt, fejleszti a kommunikációt, a kreativitást és a képzeletet, megismerhetjük általa önmagunkat és egymást is, valamint nem utolsósorban összekovácsolja a játékosokat. Ráadásul ebben a játékban hibázni sem lehet. Akkor is jó szórakozást nyújt, ha éppen nem mi nyerjük a játék pontozásos részét, hiszen a történetalkotást teljesen magunkra szabhatjuk.
Hogy ez a társasjáték megadja-e azt az élményt, amit annak idején gyerekként átéltem a különböző játékokkal? A válaszom egyértelműen igen, sőt bizonyos szempontból még túl is szárnyalja azokat, hiszen olyan történetmesélős tematikát követ, ami közel áll hozzám és az olvasáshoz – utóbbi pedig az életem egyik legfontosabb része.
Náday-Vadász Dóra: Az Egyszer volt… társasjáték tervezője
Egy társasjáték megtervezése soha nem látott kihívás volt a számomra. Nagyon tiszteltem a folyamatban a Mit játsszunk? csapatának, Győri Zolinak és Győri-Nádai Rékának a szakértelmét, hiszen minden segítséget megadtak nekem abban, hogy ez a játék megfelelő formát öltsön.
Egy alkalommal az otthonukban fogadtak, ahol az egyik fal társasjátékokkal volt tele padlótól a plafonig. Igazi társasjáték-mennyország volt, ahol számos jó és rossz példát mutattak nekem a társasjátékok grafikai világát illetően. Szabados Áginak konkrét elképzelései voltak a játék hangulatáról, így szerettem volna a könyves, varázslatos életérzést a lehető legjobban megragadni.
Számos terv készült, de leginkább azt tartottam szem előtt, hogy a grafika semmiképpen ne legyen öncélú. Nem ragadhattam bele abba, hogy számomra mi a komfortos, nekem mi tetszik jobban. A játék maga kiáltott azért, hogy teremtsük meg az az Egyszer volt… univerzumát, ahol Elvis szerelme simán felélesztheti Mona Lisát, és egy csillagközi kirándulás végén boldogan letelepedhetnek egy bolygón, ahol új életet kezdenek. De az is lehet, hogy egy csimpánz dolgozni fog az FBI-nak… Tudjátok, itt bármi megtörténhet.
A játékhoz csak egy tollra és nagy adag fantáziára van szükséged. Minden körben lehetőségek közül választhatsz: ki a főhős, hogyan bonyolódik az élete, és mi lesz a történet vége? Ezek az elemek mind-mind egy-egy kártyán (szereplő, dráma, végkifejlet) olvashatók, a játékosok ezek közül választanak. A pontozás az alapján zajlik, hogy ki mennyire gyakori elemet választott a saját sztorijába. Végül az összes addigi körben előforduló szereplők, drámák és végkifejletek közül kell kiválasztani egyet-egyet, és a megadott műfajt alapul véve szöveggé gyúrni. Nincs más hátra, következhet életed sztorija! A többiek is így gondolják? Szuper, nyertél! Esetleg más rakott össze egy ellenállhatatlanul romantikus/izgalmas/félelmetes/vicces történetet? Akkor ő a nyertes, de biztosak vagyunk benne, hogy nem álltok meg egy játéknál, hiszen az elemek végtelen számú sorrendben adhatják ki a legjobb sztorikat.
Rakd össze a kedvenc könyvesboltodat! Szeretsz puzzle-özni? Rakd össze a kedvenc könyvesboltodat! Az 500 db-os Libertine Könyvesbolt puzzle nagy kihívás elé állítja a kirakós játék és a könyvek szerelmeseit, ugyanis a polcokon a Libertine-csapat kedvenc olvasmányait és a Libertine Könyvkiadó büszkeségeit is elrejtettük. A szórakoztató és kreatív játékban az aranylétra, az aranykanapé, az irodalmi térkép és a Libertine Könyvesbolt jól ismert enteriőrjét tudod kirakni. Ha végeztél vagy újra kezded, vagy bekeretezed! (Lásd a 4. képet a galériában!) – A kész puzzle mérete: 48×34 cm – Európában készült, minősége bivizsgálva, anyaga papír – Poszter méretű a végeredmény, így alkotásod a munka végeztével bekeretezheted
Miután a titokzatos Johnny Blaze iránt fellobbanó érzései hurrikánként söpörtek végig Kékkuti Annabella életén, a sikeres színésznő megnyugodni látszik imádott férje és gyermekei oldalán. A karrierjében is elérkezik a szintlépés ideje: megkapja egy misztikus krimisorozat főszerepét, ez azonban nem várt fordulatokat tartogat. A Johnnyt és Annabellát összekötő karmikus hálózat minden eddiginél erősebben fonja össze a két lélek sorsát. Szédítő spirituális utazás veszi kezdetét, amelyben Annabella előtt feltárulnak a korábbi életei az ókori Egyiptomtól a marseilles-i pestis idején át a 19. századi Amerikáig. Eközben vészjósló jelek bukkannak fel világszerte, amelyek arra utalnak, hogy a Fény és az Árnyék harcában ezúttal talán az utóbbi kerekedik felül.
“Nem engedhetjük, hogy a gyerekek elhiggyék, hogy az olvasás titka a TikTok-ra cserélhető.” /Szabados Ágnes/
Gondoltál már arra, hogy az olvasás szuperképesség lehet? Hogy a kérdéseidre a válasz csak egy karnyújtásnyira van? Szereted a rejtvényeket, kreatív feladatokat?
A Száz könyvem – Egy olvasó naplója azért született, hogy bátorítson: igenis, van, lehet időd olvasni! Ha tudatosan vezeted a naplót, és minden elolvasott könyv után rászánsz fél órát az életedből arra, hogy leírd az olvasmányélményeidet és tapasztalataidat, akkor száz kötet hangulatát, legemlékezetesebb pillanatát tudod majd felidézni.
Told a talpad a talajba, és nyújtózz az ég felé a fejtetőddel – a könyv, amelyet a kezedben tartasz, épp olyan, mintha ezt a mozdulatsort gyakorolnád jóga közben. Egyszerre erős és könnyed, van mélysége, és égbe törő, felszabadult öröme. Nem kötelez semmire, mégis úgy érzed, a benne foglalt tanácsokat – legyen szó jógáról, meditációról, mindfulnessről vagy épp az extra sült krumpliról – érdemes beépítened az életedbe. Aztán egyszer csak azon kapod magad, hogy a hogy vagy? kérdésre mosolyogva ennyit válaszolsz: köszi, jól.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.