A különböző „hullámokon” átívelően rendre motoszkál bennem a gondolat, milyen érdekes lenne összegyűjteni, hogy a sok szörnyűség mellett mik azok a jó dolgok, amelyeket a koronavírus-járványnak köszönhetünk. Talán elfogult vagyok, de azt hiszem, mindenképpen a Mélylevegő Projekt megjelenésével, online jelenlétével kezdeném a sort, és meg sem állnék az Elmerülő című kötetig, amely 2021 novemberében jelent meg, és egy csapásra a mentális egészség alapművévé vált.
Az ú jév alkalmával több kedvezménnyel is szerettünk volna kedveskedni olvasóinknak. Ilyen az évkezdő csomagajánlatunk is, amelyben az Élet, cél, idő és az Elmerülő könyvek kedvezményesen vásárolhatók meg.
Utóbbi könyv érdekes történetéről osztunk meg veletek egy írást, amely még a NIOK Magazin első számában jelent meg.
A Mélylevegő Projekt magja egy négyfős csapat. A három fiatal pszichológus, Juhász Bettina, Miklós Andrea és Pető Dorina biztosítja a szakmai tartalmat, míg a meghatározó képi világ, az üzenetek vizuális megalkotása Pálovics László nevéhez fűződik. „Talán valami hasonló létrejött volna a Covid nélkül is, hiszen egy ideje már együtt dolgoztunk a Pszinapszison (Budapesti Pszichológiai Napok – a szerk.), és megfordult a fejünkben egy közös projekt lehetősége” – mondja Betti. – „Amikor viszont kialakult a járványügyi helyzet, tudtuk, hogy a bezártság, a rengeteg, akár hamis információ és a bizonytalanság óriási hatással lesz az emberek mentális állapotára.”
„Ahogy mindenki, mi is úgy szerettünk volna segíteni, ahogy tudtunk” – teszi hozzá Andi. A korábbi közös munkák, a megalapozott pszichológiai ismeretek és a social media területén szerzett tapasztalat pedig olyan együttállást eredményezett, amelynek sikerét többek között a ma már közel 139 ezer fős (és folyamatosan növekvő) Instagram-fiók is bizonyítja.
Mélylevegő Projekt néven a csapat ugyanis a mentális nehézségekkel vagy akár konkrét problémákkal kapcsolatos információkat, tanácsokat, tudnivalókat oszt meg, fókuszba állítva a mentális egészség megteremtésének és megtartásának lehetőségeit, valamint két fontos célt. Egyfelől egy biztonságos tér megteremtését a közösségi médiában, ahol mindezekről a témákról bárki nyugodtan beszélhet, másfelől pedig azt, hogy csökkenjen – és idővel meg is szűnjön – a mentális betegségekkel élők megbélyegzése Magyarországon. A meghatározó képi világ, a jellegzetes színek és betűtípusok immár a Mélylevegő Projekt védjegyét képezik.
A posztjaikban ismert és kevésbé ismert pszichológiai jelenségekkel egyaránt foglalkoznak, és bár a leggyakoribb téma a sokakat érintő depresszió, a szorongás vagy a pánikzavar, számos olyan probléma is felmerül, ami, noha akár minket is érint, talán még megnevezni sem tudjuk, valójában mit érzünk.
„Az a tapasztalatunk, hogy rengetegen érzik, hogy valami nem oké bennük legbelül, de nem tudják összerakni, hogy mégis mi lehet a baj. Lehet, hogy látszólag minden rendben van az életükben, mégis egyfajta belső szenvedéssel élik a mindennapjaikat. Számukra sokszor már az is felszabadító erővel hat, ha olvasnak egy posztot, majd azt mondhatják: aha, szóval ez az, velem is ez történik” – mondja Betti.
Bármilyen pszichés jelenségről is van szó, a fő üzenet: igen, normális, amit érzel, és nem, nem vagy egyedül az érzéseiddel. Ezt tartottuk szem előtt akkor is, amikor dolgozni kezdtünk a könyvön. Tudtuk, hogy szeretnénk, ha a Mélylevegő Projektre jellemző vizuális világ itt is visszaköszönne, ugyanakkor jóval többet szerettünk volna, mint néhány Insta-posztot egybekötni, és pláne nem szerettünk volna egy könyvet, amelyik csak a mentális betegségekkel foglalkozik.
A hosszú hetek munkájával megszületett Elmerülő ezért rengeteget foglalkozik azzal, mi az, amit megtehetünk a mentális egészségünk érdekében. Mindemellett pedig olyan modern kori problémák is helyet kaptak benne, mint a kapunyitási krízis, a vizsgák vagy éppen egy sorozat vagy könyv befejezése utáni „depresszió”, a ghosting, a mérgező pozitivitás vagy az imposztorszindróma.
„Nagyon fontos a fejezetek belső felépítése” – emeli ki Betti. „Írunk a tünetekről, a belső megélésről, majd a jelenség pszichológiai hátteréről, ezt követően pedig olyan tippeket és tanácsokat is adunk, amelyek segíthetnek kézben tartani a tüneteket, akár mi vagyunk az érintettek, akár egy ismerősünk, családtagunk.”
A megjelenés óta kapott visszajelzések alapján az utóbbi igencsak lényeges újítása a könyvnek, hiszen nemcsak a fiatalok, hanem a szüleik is megtudhatják, milyen viselkedés lehet a célravezető akkor, ha valamelyik pszichés probléma tüneteit észlelik a gyerekükön. A jelenségek leírása pedig már csak azért is hiteles, mert közülük számos a Mélylevegő Projekt tagjainak életében is jelen van.
„Számomra nem ismeretlen a szorongás, de rengeteget segít, hogy most már tudom, hogy vannak eszközök, amelyekhez a szorongással teli helyzetekben fordulhatok” – mondja Andi. „Nekem pedig a kapunyitási pánikot nem kell bemutatni” – mosolyog Laci.
Az Elmerülő sokkal több, mint a Mélylevegő Projekt Insta-fiókja könyvbe kötve: egyszerűen és világosan, mégis sokkal bővebben kifejtve, a megszokott tudományos és szakmai megalapozottsággal mutatnak be minden témát, és adnak kapaszkodót a továbblépéshez, legyen szó egy légzőgyakorlatról vagy egy dal meghallgatásáról. Nem túlzás azt mondani, hogy a mentális egészség megőrzésének első lépése az Elmerülő fellapozása.
A cikk alapjául szolgáló beszélgetést itt tudod megtekinteni: