Forró Bence egyike a Libertine Könyvkiadó első szerzőinek, Peller Mariann mellett vele és a Variációk boldogtalanságra című, remek novelláskötetével indult kiadónk es könyvesboltjaink története. Hamarosan eljön a pillanat, amire régóta várunk: Kérésztánc címmel megjelenik Forró Bence első regénye, amely a Könyvhéten debütál. A jó hírek sora azonban itt nem ér véget! Ha előrendelitek a kötetet, 20% kedvezményt kaptok! Sőt, ha június 6-ig vásárolsz, a könyvet már a megjelenés előtt a kezedben tarthatod, azaz elolvashatod még a hivatalos debütálás előtt. Az íróval is beszélgettünk a történetről, lássuk, mire számíthattok!
„A regény nem médiahack lesz, de örülök, ha tanulságokkal szolgál a kollégáknak” – ezzel a sokatmondó címmel jelent meg exkluzív interjú Forró Bencével, a NIOK Magazin 4. számában. Itt mesélt először debütáló regényéről, a Kérésztáncról, amely tavaly nyári beszélgetésünk alkalmával még gőzerővel készült.
Azóta már teljes a főhős, Hevessy Endre története, aki egy látszólag sikeres, irigyelt életét élő, magát mégis elveszettnek érző, kiégett televíziós műsorvezető, ezért úgy dönt: megöli magát. Meg is próbálja, de nem sikerül. Nincs hozzá bátorsága, így haladékot ad magának: megfogadja, hogy 365 nap múlva valóban megteszi, a következő egy évben pedig olyan életét él, amelyben nincs helye kompromisszumnak vagy megalkuvásnak, mindent megtesz, amit csak szeretne.
Terve kitudódik, így Hevessy Endre akaratlanul kerül a figyelem középpontjába, ezzel pedig olyan események lavináját indítja el, amit lehetetlen megállítani. Fenekestül felforgatja nemcsak a saját, de még rengeteg ember életét. Úgy is fogalmazhatnánk: elszabadítja a poklot.
Van-e kiút a magányból? Meddig terjed az egyén felelőssége? Összeragaszthatók-e újra széteső emberi kapcsolataink? Erre keresi a választ ez a könyv. A Kérésztánc kíméletlen és metsző látlelet korunkról: a szabadságnak hazudott rabszolgaságról, az eszmének csúfolt idiotizmusról beszél. De a felrajzolt sötét világ mögött – ha csak halványan is – ott pislákol a remény gyertyalángja.
A magány a legnagyobb ellenség? – sok kérdés merül fel az előző bekezdések alapján, de talán ez a legfontosabb.
„A siker elképesztően viszonylagos, fogalmunk sincs róla, hogy milyen élet van mögötte” – szólt az első reakció Forró Bencétől. „Mit jelent a siker, ha elvált vagy, a gyerekeid már felnőttek, a barátaid elsodródtak és a szakmában már mindent elértél? Ilyen helyzetben nehéz motivációt találni a mindennapokra” – tette hozzá a szerző, aki szintén író rokona, Forró Pál emléke előtt tiszteleg a főhős nevével, ugyanis Hevessy Endre volt az írói álneve.
A NIOK Magazinban adott interjúban Bence utalt rá, hogy egyszerre szeretne szórakozatni és mondani valamit a társadalomról. Ebben a tekintetben Tom Wolfe stílusát említette példaképként, most pedig a nemrég elhunyt Paul Austert. „Neki is olyan regényei vannak, amelyeket nem lehet letenni. Igyekeztem én is úgy írni, hogy izgalmas cselekmény során bontakozzanak ki a fontos mondanivalók. Ezzel együtt olyan sztoriról van szó, amely abszolút megtörténhet a valóságban” – jegyezte meg Bence.
„Szabadságnak hazudott rabszolgaság” – a regény ajánlójában felkaptuk a fejünket erre az ellentétre.
„Azokra a társadalmi elvárásokra utal, amelyeknek óhatatlanul meg akarunk felelni. Pedig az életünk végén teljesen mindegy, hogy ezeknek megfeleltünk-e. A főhős is így gondolja, ezért felrúgja a konvenciókat” – árulta el az író.
Forró Bence debütáló regénye, a Kérésztánc tehát várhatóan június 13-án debütál a Könyvhéten – június 15-én pedig Szabados Ágival pódiumbeszélgetés és dedikálás van tervben – addig 20% kedvezménnyel rendelhető elő a Libertine webshopjában.