A Nincs időm olvasni kihívás októberi közös könyve Holly Bourne első magyarul megjelent regénye, a Barátnők voltunk, amelyhez matricákat adunk ajándékba. A Libertine Könyvkiadó gondozásában megjelenő történet ebben a hónapban a mentális egészség témáját helyezi előtérbe. Szerzője nőjogi aktivista, aki a fiatal brit olvasókat már meghódította, de nemzetközi szinten is egyre elismertebb. Nézzük, ki is ez az író – sikerei titkáról Szabados Ági véleményével!
Holly Bourne író és nőjogi aktivista. Karrierjét zsurnalisztaként kezdte, ekkoriban az év legjobb nyomtatásban publikáló újságíró díjára is jelölték az Egyesült Királyságban. Később hat évig dolgozott szerkesztőként és tanácsadóként egy fiatalokkal foglalkozó jótékonysági szervezetnél. Az itt szerzett tapasztalatai inspirálták első regényét (Soulmates), amellyel meghódította a fiatal brit olvasókat.
Az azóta eltelt 11 év alatt több mint egy tucat regényt írt. Termékeny író tehát – napi 2000 szót szokott írni műveihez –, de arra is szakít időt és energiát, hogy a női jogok és a mentális egészség témakörében folyamatosan előadásokat tartson és beszélgetéseken vegyen részt.
Több fontos projektben vállalt szerepet, mint például egy szexuális felvilágosítást nyújtó mobil alkalmazás fejlesztése, egy kifejezetten mentális egészséggel foglalkozó könyvklubot is vezet, illetve a párkapcsolati bántalmazások felismerésében is segít egy nőjogi szervezetnek.
Londonban él férjével, macskájával és kutyájával, de kertjében még csirkéket és méhkaptárt is tart.
A „Spinster Club” néven megismert könyvsorozata a tinédzsereket hivatott edukálni a feminizmus témájában, a NIOK e havi témája viszont Holly Bourne másik szenvedélye, a mentális egészség, amelyhez több szálon is kapcsolódik első magyarul megjelent regénye, a Barátnők voltunk.
Szabados Ági fantasztikus regénynek tartja, ezért is tett meg mindent azért, hogy magyarul a Libertine Könyvkiadó gondozásában jelenjen meg.
„Nagyon fontos barátságot vesztettem el néhány éve, emiatt a barátsággal foglalkozó regények különösen foglalkoztatnak. Amikor először olvastam ezt a könyvet, szabályosan sokkot kaptam, mert rengeteg mindenre tudtam rezonálni, telis tele van általam is megélt helyzetekkel.” – kezdte a választás indoklását Szabados Ági. „A nők közötti barátságokat sajnos nagyon sokszor teszi tönkre az irigység és a féltékenység. Egy női barátság tinikorban legalább annyira erős, mintha szerelmesek lennénk, és pont ezért tud toxikussá válni. Ez történik Fernnel és Jessicával is a regényben” – jegyezte meg Ági.
A történet szerint Fern mentálhigiénés szakembernek tanul, ezért a tanulmányaiba is bepillanthatunk, valamint abba is, hogy a múltban milyen komoly mentális gondjai voltak.
„Ezeket a problémákat elképesztően mélyen ábrázolja a könyv. Nagyon érdekes volt belelátni egy depresszióval és szorongással küzdő tini fejébe, és hogy ebből mennyire ki tudja rángatni a barátság. Ezzel rengeteg fiatal fog tudni azonosulni, ahogy a könyv talán legfontosabb tanulságával is, miszerint a múltban hagyott és fel nem dolgozott sérelmek brutális hatással lehetnek a jelenre. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy eltemettük a traumáinkat, és hogy ezek sosem térnek vissza, de elég egyetlen ember felbukkanása a múltunkból és hiába vagyunk felnőttek, újra olyan sérülékenyek leszünk, mint tinédzserként voltunk” – fejtette ki Ági a történet konklúzióit.
A szerző is állítja: ez a kötet a női barátságokat hivatott ünnepelni – így sejthető is, hogy a történet végén számíthatunk feloldásra Fern és Jessica elég traumatikus barátságában. Hogy ennek kulcsa az elengedés lesz, vagy mondjuk a megbocsátás, azt már nem szeretnénk spoilerezni.
Ezt a témát megannyi író feldolgozza, így Szabados Áginak is feltettük a kérdést: mi lehet a brit szerző kiugró sikerének titka?
„Holly Bourne hihetetlenül ismeri a női barátságok lélektanát. Több könyvet is olvastam már a témában – mint például az Egy barátság története vagy a Briliáns barátnőm –, de ennyire a lelkemre rezonáló történetet még nem. Emellett nagyra értékelem, hogy a szerző előadásokat tart a mentális egészség témájában és fontosnak tartja a fiatal lányok szexuális felvilágosítását, hogy ne használják ki őket” – mondta Ági, végül megjegyezte: minden olyan nőnek kifejezetten ajánlja a Barátnők voltunk elolvasását, akinek megszakadt fontos barátsága, vagy jelenleg is van rendkívül jó barátsága, hiszen utóbbit garantáltan jobban fogja értékelni.
A NIOK e havi témája tehát: “egy könyv amiben fontos szerepet játszik a mentális egészség” – ehhez szokás szerint megannyi remek könyvet ajánlunk a Libertine webshopon, ide kattintva megtaláljátok őket.