Ha január, akkor önreflexió! Az új év sokaknak egyet jelent a lelassulással és a befelé figyeléssel. Ilyenkor lehetőségünk van új dolgokat tanulni, új szokásokat kialakítani. A Nincs időm olvasni kihívás januári témája is e köré épül: azok a könyvek kerülnek fókuszba, amelyek változásra sarkallnak minket! Íme néhány könyvajánlat hozzá!
Veled is előfordult már, hogy azon kaptad magad, az élet nagy kérdésein gondolkozol? Ki vagyok? És mit tegyek, ha hibáztam? Mégis miért nem teszek meg valamit, amikor tudom, hogy az jó lenne nekem? És egyáltalán, mi az élet értelme?
A jóga kisétált az életbe a kérdezők könyve, amiben a jóga könnyed léptekkel érkezik meg a mindennapjaidba, hogy ott veled együtt gondolkodjon ezekről a kérdésekről, és ennél még sokkal többről. Mindfulness- és légzéstechnikák, naplózás, éber figyelem és teljesség a tökéletesség helyett; ezt adja neked ez a könyv. Hiszen, ahogy Eszter is mondja; „Az élet a valódi jógagyakorlás.”.
A nyolcvanas években egy fiatal lánynak mozgás- és értelmi sérült gyermeke születik, miközben bántalmazó férje oldalán kitartóan küzd valamiért, ami már eleve kudarcra volt ítélve; a családja boldogságért. Harminc évvel később a fiatal lányból asszony lett, de a trauma továbbra is kísértette őt, így elkezdett blogot írni, amit nemsokára már százezrek olvasnak.
Az Egyasszony egy megrázó és mélyen elgondolkodtató történet arról, hogyan tud egyik pillanatról a másikra megváltozni, amit gondolunk a szerelemről, házasságról, a felnőtt létről és az anyaságról. Egy könyv a veszteségről, és arról, hogyan lehet ezt elfogadni és továbblépni, mindezt egy olyan korban és közegben, ami nem ismeri be a hibákat, és nem fogadja el a másságot.
Három nő, három sors, ami egy különleges történetben fonódik össze. Flóra fiatal, gyermektelen, egyedülálló nő, akit a társadalmi elvárások súlya nyom. Éva középkorú asszony, aki elvesztette önmagát, boldogtalan házasság béklyózza, és a régmúlt sötét árnya vetül rá.
Az energikus, válófélben lévő Lívia pedig mintha a saját személyiségét és a bizonytalan jövőt cipelné magán súlyos hátizsákként. Nem is sejtik, mennyit segítenek egymásnak abban, hogy a terheiktől megszabaduljanak.
Mintázatok, amelyek mélyen bennünk gyökereznek. Mintázatok, amelyek megértéséhez sorra kell vennünk a szüleinkkel, a világgal és az önmagunkkal való viszonyunkat is. Mintázatok, amelyek mentén újra meg újra kapcsolódni próbálunk másokhoz, többnyire sikertelenül.
Csirmaz Luca könyve nem csak a kötődési minták érzelmi hátterét mutatja be, de megváltoztatja azt is, ahogy eddig a pszichológiai könyvekről gondolkodtunk. Az író nemcsak versekkel és novellákkal segíti az önvizsgálatot, de saját példáin és harcain keresztül szeretné azt bebizonyítani, hogy a szeretésbe nem kell belehalni.
Az életben vannak olyan helyzetek, amik nehezek és ijesztőek, és természetes, hogy ilyenkor félünk. Tele vagyunk gátlással és szorongással, melyek sokszor korai sérülésekből fakadnak, ezáltal gyakorlatilag sejtszinten hordozzuk őket magunkban.
Egész életünkben azért küzdünk, hogy másoknak megfeleljünk, hogy nehogy megszóljanak minket, vagy rosszat gondoljanak rólunk. De ilyenkor felmerülhet a kérdés; és akkor mi van?! Vajon megéri lemondani a saját autentikus életünkről, hogy soha ne sérüljünk, és ne kelljen a visszautasítástól szenvednünk?
Almási Kitti olyan eszközöket ad a kezünkbe ebben a könyvben, amelyek segíthetnek abban, hogy bátran és hitelesen élhessük az életünket, és hogy ne kelljen később azzal a kínzó gondolattal szembenézni, hogy „bárcsak megettem volna…”.
Változás. Egyszerre vágyunk rá és tölt el minket félelemmel. Sokszor tartunk tőle, emiatt pedig visszatérünk azokhoz a szokásokhoz, viselkedésekhez és választásokhoz, amiktől szerettünk volna megszabadulni.
Változni ugyanis nehéz, és ha fáradtabbak vagyunk, az agyunk visszatér a korábbi sémákhoz, mi pedig újra és újra nyugtázzuk: már megint nem sikerült. Pedig változni és változtatni lehetséges. Legyen ez egy kapcsolati minta, egy rossz szokás vagy a személyiségünk egy része, a megfelelő gyakorlatokkal komoly eredményeket tudunk elérni.
Ha komolyan gondolkodunk a változáson, Szondy Máté kötete segítségünkre lehet ebben a sokszor nehéz és félelmetesnek tűnő folyamatban. Ehhez elengedhetetlen, hogy végiggondoljuk a lehetőségeinket, és egy olyan akciótervvel álljunk elő, ami működőképes lehet.
Ha úgy érzed, elakadtál, vagy változásra lenne szükséged az életed valamely területén, ezek a könyvek jó társaid lehetnek ezen az úton. Te melyik kötettel indítod 2025-öt?