A NIOK-ban az is csodás, hogy néha olyan könyvek olvasására is ráveszünk titeket, amelyek a komfortzónátokon kívül esnek, amelyeket magatoktól sosem olvasnátok. A szeptemberi közös könyv sokaknak pont ilyen lesz, de biztosak vagyunk benne, hogy a Vének háborúja tele lesz számotokra pozitív meglepetésekkel (és dupla ajándékkal). Ez a regény igazi klasszikusnak számít a sci-fi műfajában. Humorával gyorsan elvarázsol, majd egy olyan helyzetet teremt, amelyre egy idő után mindenki vágyik: a főszereplő idősebb fejjel újra fiatal lehet.
„Két dolgot csináltam a hetvenötödik születésnapomon. Meglátogattam a feleségem sírját. Aztán beléptem a hadseregbe."
Erős indítás a szeptemberi közös könyvtől. A Vének háborúja első mondataira felkapja az ember a fejét. Ki és miért áll 75 évesen katonának? Egyáltalán hogyan lehetséges ez? Aztán persze kiderül, hogy űrbéli gyarmatokért folyik a csata, amelyhez, ha valaki nyugdíjas korban csatlakozik, a Gyarmati Véderő megfiatalítja. Két évet kell kibírni idős fejjel és huszonéves testtel a háborúban, majd busás jutalom és letelepedési lehetőség várja az egyszerre fitt és aggastyán harcosokat. Főhősünk, John Perry is él a lehetőséggel.
Tehát egy 75 éves ember szemével látjuk a körülötte kirajzolódó, elképesztő világot, miközben válaszokat kapunk egy olyan kérdésre, amely minden embert foglalkoztat egy bizonyos kor után: mi lenne, ha a mai fejemmel és tapasztalatommal mindent újrakezdhetnék? A bőséges élettapasztalat és a főhős humora remek szituációkkal és poénokkal szolgál ebben a témában, miközben mi magunk is elgondolkodhatunk, hogy jóval fiatalabb testben mit és hogyan csinálnánk.
John Scalzi debütáló, 2005-ös regénye nemzetközi sikert aratott, a történetet további regényekkel folytatta, illetve előzménytörténeteket is írt hozzá. Az 56 éves amerikai író hat könyvvel egész univerzumot épített ebből a sztoriból, amelynek megfilmesítési jogait a Netflix meg is szerezte, bár az első film még várat magára. Scalzi egyébként maga is dolgozik forgatókönyvíróként a legnépszerűbb streamingszolgáltatónak, miközben a sci-fi műfaj bestseller-szerzője.
A Vének-univerzumnak az elmúlt 20 évben igazi rajongótábora alakult ki, és a szakma is elismerte, hiszen Scalzi ezzel a könyvével nyerte el 2006-ban a legjobb első sci-fi kötetnek járó John W. Campbell-díjat.
Scalzi érdekes figura, hiszen egy érme feldobásával döntötte el, hogy a sci-fi vagy a krimi műfajában fog íróként alkotni. A Vének háborúja írása előtt úgy döntött a militáris sci-fi mellett, hogy meglátogatta a könyvesboltokat, és azt látta, az ilyen történetekre van a legnagyobb igény. A Vének háborúja fejezeteit először a blogján osztotta meg, ott fedezte fel a kiadója. Azóta már amerikai Science-Fiction és Fantasy Írószövetség elnöke, és Hugo-díjat is nyert sci-fi kategóriában.
Miért lett ennyire sikeres? Bárkit kérdezünk a regényeiről, abban biztosak lehetünk, hogy dicsérni fogja a szerző humorát. A sci-fi műfajában az sem megszokott, hogy a történet könnyen érthető, de Scalzi ezt is eléri. Például a Kaidzsú Állatvédő Társaság elnyerte a Alex Awardot, amit az amerikai könyvtárosok ítélnek olyan könyveknek, amelyek jó eséllyel rendszeres olvasóvá teszik a fiatalokat.
Scalzi azokat a férfi és női olvasókat is megnyeri magának, akik úgy nyilatkoznak, hogy nem szeretik a sci-fit – majd könnyen meg is kedvelik ezt a műfajt, vagy legalább értékelni tudják a szépségeit.
Nem csoda, hogy az író kiadója, a Tor 3,4 millió dolláros szerződést kötött John Scalzival, akinek ezért cserébe 10 év alatt 13 könyvet kell írnia. Szüksége is volt a legnagyobb sci-fi kiadóra, mert a szerző a Los Angeles Timesnak úgy nyilatkozott magáról, hogy kizárólag az íráshoz ért.
Már csak azért is érdemes velünk olvasnod a könyvet, mert az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége lesz a szerző, akivel tehát a könyvfesztivál ideje alatt, szeptember 28-a és október 1-je között lehetőség lesz találkozni is.
És ha nem lenne elég extra a szerző jelenléte, a szeptemberi közös könyv most dupla ajándékkal érkezik: Scalzi személyes üzenetet is küldött a NIOK-tagoknak, emellett pedig te is kipróbálhatod, milyen egy külön világot megteremteni: a budapesti Libertine Könyvesbolt világát hozhatod létre kézzelfogható formában, egy összeállítható makett segítségével.
A Vének háborúja mellett is számtalan univerzum vár felfedezésre ebben a hónapban, amelyben a témánk egy sci-fi. Kezdj bele a mozikban is nagy sikert arató Dűne-sorozatba, olvasd el a szintén megfilmesített Ready Player One-t vagy akár a legendás Alapítvány-trilógiát. A Libertine Könyvesboltokban és a webshopunkban számtalan tudományos-fantasztikus mű vár arra, hogy felfedezd.
Írd fel a naptárba: Szabados Ági szeptember 24-én 20:30-tól vár az online kibeszélőben!