KÖNYVESBOLTOK

BUDAPEST, LIPTHAY UTCA 12. 

SZEGED, KÖLCSEY UTCA 13. 

DEBRECEN, KOSSUTH UTCA 8.

Libertine blog

Szabados Ági: „Egész napos élményt és fesztivál hangulatot akartunk teremteni a NIOK-napból”

niok
Szűrés törlése
Kara Mónika
2025.03.17 12:23
Szabados Ági: „Egész napos élményt és fesztivál hangulatot akartunk teremteni a NIOK-napból”

Idén a NIOK-nap kilép a megszokott keretek közül, és Libertine Fesztivállá alakul, amit akár az otthonod kényelméből online streamen is lehet majd követni. Mi hívta életre a sok változást és újdonságot? Erről beszélgettünk Szabados Ágival.

2017 szeptemberében volt az az első NIOK tali, majd 2022 tavaszán jött az első NIOK-nap, másfél évvel azután, hogy Budapesten megnyitott az első Libertine Könyvesbolt. Mi inspirált arra, hogy kilépj a bolti keretek közül?

A könyvesbolt létrehozása után érezhető volt, hogy az olvasók szeretnének nemcsak velem, hanem egymással is kapcsolódni. Rengeteget beszélgettünk a vásárlókkal a boltban, és ők is abszolút rácáfoltak arra, hogy a könyvmolyok csak introvertált, otthon ülő emberek. Igenis igényük van irodalmi programokra, ahol tudnak találkozni hasonló érdeklődési körű olvasókkal – ez hívta életre a NIOK-napot.

Vissza tudsz emlékezni, milyen volt az első esemény?

Az első NIOK tali a csoport létrehozása után néhány hónappal, egy meleg, őszi napon volt a Budafoki FSZEK könyvtárban. Én vittem a kávéfőzőt, és harminc-harmincöt ember volt ott. A legszebb, hogy máig van olyan, aki jár a Libertine-be és rendezvényeinkre, és ott volt azon a találkozón. Ami nem változott: én is ott vagyok, és írókat, könyves szakembereket hívok meg, akikkel beszélgetek, mert látom, hogy a könyvek mögötti világ kifejezetten érdekli az olvasókat.

Gondoltad volna akkor, hogy egy rendezvénysorozattá növi majd ki magát?

Akkor valószínűleg még nem tartottam volna reálisnak, hogy 2025-ben néhány nap alatt megtöltünk egy ötszáz fős rendezvényhelyszínt, és olyan nevek fogadják el a meghívásomat, mint akik az elmúlt években vendégek voltak, vagy idén csatlakoznak hozzánk. 

Azt azért lehet tudni rólam, hogy ha valamibe belevágok, akkor azt teljes lendülettel és lelkesedéssel csinálom. Így hittem abban, hogy évről évre nagyobb lesz a rendezvény, és bíztam benne, hogy egyre többeket vonz majd, amikor látják, hogy mennyit ad egy-egy ilyen inspiráló beszélgetés az irodalomról írókkal, híres emberekkel.

Ezek az események tele vannak felismerésekkel és meghatározó élményekkel. Említenél egy olyan pillanatot, ami különösen kedves vagy fontos számodra?

Óriási megtiszteltetés volt, amikor a valaha volt egyik legsikeresebb könyvünk, a Baszki, baszki, baszki szerzője, Linn Strømsborg elfogadta a meghívásunkat, és ott ült a NIOK-nap színpadán tavaly ősszel. Szerintem mindannyian a szívünkbe zártuk őt, és nagyon érdekes volt, hogy egy ilyen indulatokkal teli könyv írója a való életben mennyire szerény, visszafogott és kedves. Mindig izgalmas látni, ki van a sorok mögött, hiszen sokszor egy teljesen más személyiség, mint amit feltételezünk róla. Nagy élmény volt őt megismerni!

Sarah Nisha Adams, A könyvlista szerzője is volt vendégünk, ez is visszanézhető a YouTube-csatornámon. Számomra az egyik legizgalmasabb épp A könyvlista kiadása volt a kiadói munkámban, hiszen ez az első külföldi címünk, és így Sarah volt az, aki elsőként Magyarországra jött a meghívásunkra. Örülök, hogy így nemzetközivé vált a NIOK-nap.

Persze az is elképesztő élmény, hogy a magyar írótársadalom színe-java már vendégem volt az elmúlt években. Grecsó Krisztián, Szabó T. Anna, Dragomán György, Vámos Miklós, Simon Márton, Szentesi Éva, Gárdos Péter, Háy János, Bauer Barbara, Nyáry Krisztián – csak néhány nagy név azok közül, akik tiszteletüket tették, és azt hiszem, nem túlzás azt mondanom, hogy mind maradandó élmény volt.

Mennyi időt vesz igénybe egy-egy esemény megszervezése? Milyen folyamatai vannak?

A csapatommal rengeteget dolgozunk azon, hogy a NIOK-nap, ami most már Libertine Fesztivál létrejöjjön, és minden résztvevő úgy menjen haza, hogy sokat kapott ettől a naptól, és maximálisan jól érezte magát. Szóval már hónapokkal korábban elkezdünk dolgozni egy-egy eseményen. 

A tervezési fázisban megbeszéljük a koncepciót, a vendégeket, aztán pedig rengeteg apró folyamatból áll össze a szervezés, kezdve a grafikai tervezéssel, a helyszíni teendőkön át, egészen az eseményen debütáló termékek létrehozásáig. Szóval ez egy hosszú, de nagyon izgalmas folyamat, amit szeretünk. A rendezvényen a teljes Libertine-csapat részt vesz, mindannyian láthatjuk, hogy a munkánk gyümölcse közel ötszáz, remélhetőleg elégedett, mosolygós résztvevő.

Hogyan készülsz fel egy-egy beszélgetésre? Mennyit olvasol előtte?

A beszélgetésekre való felkészülés is elég hosszadalmas, de azok a vendégek, akiket meghívunk, nem ismeretlenek számomra, úgyhogy általában már van egy alap tudásom róluk, és a könyveiket is olvastam. Ilyenkor felelevenítem ezeket, vagy elolvasok még néhány könyvet, interjút velük. 

Kis kulisszatitok, hogy Linn Strømsborggel találkoztam Oslóban a NIOK-nap előtt, hogy felmérjem a terepet. Szóval igyekszem a lehető legjobban felkészülni, és olyan kérdéseket feltenni, amelyekre a válaszok mindenki számára izgalmasak lehetnek, és sokat adhatnak.

A beszélgetések mellett workshopok is színesítik a programot, mindenki találhat valamit, ami közel áll a szívéhez, hiszen sokféle alkotó érkezik. Miért érezted fontosnak, hogy a beszélgetések mellett workshopok is szerepeljenek a programban?

Egész napos élményt és fesztivál hangulatot akartunk teremteni a NIOK-napból, amely most most már Libertine Fesztivál, ahol nemcsak inspiráló, érdekes beszélgetéseken vehetnek részt a vendégek, hanem egyéb más aktivitásokon is. A workshopok is ilyenek, és nagyon klassz, hogy ha valakit az egyik beszélgetés annyira nem érdekel, akkor be tud ülni egy számára érdekes workshopra, vagy beszélgethet a többi olvasóval, résztvevővel. 

Erre az esemény helyszíne, a CEU kifejezetten alkalmas, mert nagyon nagy a tér, akár le is lehet ülni az előadások között beszélgetni, kávézni. Barátságok is szövődnek ezeken az eseményeken. Idén, akárcsak tavaly, egyéb extra lehetőségeket is biztosítunk, például az Yves Rocher, a rendezvény szponzora arcdiagnosztikával érkezik, és lesznek egyéb meglepetéseink is a támogatóink jóvoltából.

Az idei esemény kilép a megszokott közegből, és a NIOK-napból Libertine Fesztivál lett. Miért érezted úgy, hogy változásra van szükség?

A NIOK egy olyan közösség, amit nagyon jól ismernek azok, akik csatlakoztak hozzánk olvasóként. Szerencsére egy nagyon összetartó, és már több, mint 140 ezer főt számláló közösségről van szó. Ugyanakkor a Libertine fő küldetése és filozófiája, hogy az irodalmat és az olvasást minél szélesebb körbe tudjuk népszerűsíteni. Azt gondoltuk, a NIOK szó talán egy picit korlátozza ezt, hiszen akinek ez semmit nem mond, hozzájuk kevésbé érünk el a rendezvénnyel. 

A névvel és a vendéglistával is arra törekszünk idén, hogy olyan emberekhez is elérjünk, akik lehet, hogy még nem szerettek bele az olvasásba, de a beszélgetések és az egésznapos programok által közelebb hozhatjuk hozzájuk a könyvek világát is. Ezért is hívtunk meg idén nemcsak írókat, hanem olyan hírességeket is, akiket talán sokan szívesen hallgatnak, és véleményformálók lehetnek. De természetesen őket is a könyvekről és az olvasásélményeikről fogjuk kérdezni.

Az idei esemény szlogenje „A változás mint hajtóerő”. Miért épp ezt választottátok?

Abban talán mindannyian egyetértünk, hogy az elmúlt években szinte mindenkinek, globális és egyéni szinten is rengeteg változással kellett szembenéznie és megküzdenie. Emiatt is evidensnek tűnt, hogy a tematika a változás legyen, de ezt szerettem volna pozitív irányba fordítani. Hiszek benne, hogy ez lehet inspiráló is, és egy-egy változás, ami kezdetben ijesztő, később akár valami jó dolog kezdete is lehet. 

A tavalyi NIOK-napon szinte az összes beszélgetés kifutása is hasonló volt, hogy hogyan lehet alkalmazkodni egy-egy változáshoz, milyen nehéz olykor nőként szembenézni a különböző szerepekkel, feladatokkal. 

Szóval úgy éreztük, ez a téma érdekes lehet, és bízom benne, hogy a vendégeink változással kapcsolatos megélései, és az, hogy a könyvek hogyan segítettek nekik egy-egy ilyen élethelyzetben, az minden résztvevő számára inspiráló lesz.

Idén először élő stream is lesz, be lehet majd csatlakozni online is, és később vissza lehet nézni a felvételeket. Honnan jött az online stream jegy ötlete?

Az online stream már régi vágyunk volt, hiszen elég hamar elfogynak a jegyek. Idén alig néhány nap leforgása alatt minden jegy elkelt, és nagyon sokan jelezték, hogy sajnos lemaradtak. Nem szerettünk volna csalódást okozni, vagy hogy sokan kimaradjanak az élményből. 

Azt gondoltuk, hogy így az időbeli és fizikai korlátok is leküzdhetőek, vidékről vagy külföldről is be lehet majd csatlakozni, vagy ha az időpont nem jó, akkor később is vissza lehet nézni majd a felvételeket. Úgy látjuk, hogy ennek is nagy sikere van.

A Libertine Fesztivál mellett hol lehet még találkozni veled a közeljövőben?

Látom, hogy még mindig nagy igény van rá, hogy személyesen találkozzunk, amiért nagyon hálás vagyok. Igyekszem minden hónapban előre közzétenni, hogy mikor leszek a Libertine Könyvesboltokban. 

Továbbra is minden hónapban van Irodalmi reggeli a Játékszínben, érdekes, izgalmas vendégekkel. Illetve idén meghívást kaptunk a Forbes rendezvényére, a Forbes Power Women’s Summit-ra, ahol bemutatkozhat a Libertine és az Olvas a cégem kampányunk is, amely keretében vállalati könyvklubokat szervezünk.