A boldogság receptje ott van a polcodon – Szabados Ági ezt közel 400 fős közönségnek bizonyította be
Egyedül színpadra állni és bő egy órán át mesélni többszáz embernek – ez még a rutinos tévés, Szabados Ági számára is új kihívás volt. A lámpaláz persze cseppet sem látszott rajta a szegedi IH Rendezvényközpontban, az előadás végén pedig számára különösen megható volt a lelkes közönség mosolya és vastapsa. A Mentorháló szervezésében élete tíz legfontosabb könyvéről mesélt. A lista segítségével lépésről lépésre megismerhettük szakmai és emberi mérföldköveit, a nézők pedig az élmény mellett megannyi tanulsággal és motivációval térhettek haza.
Aki hétfőn munkaidő után sétált Szeged belvárosában, sok NIOK-os és libertine-es vászontáskával sétáló fiatallal találkozhatott. Sőt, az IH Rendezvényközpontba érve azt láttuk, hogy szülők és nagyszülők is szép számban foglalnak helyet – a közel 400 fős közönség fele (eddig) nem volt NIOK-tag. A Mentorháló szervezésében mindenféle korosztály kíváncsi volt arra, amit Szabados Ági előadásának címe ígért: A boldogság receptje ott van a polcodon.
Az alcím (Könyvek, amelyek megváltoztatták az életemet) is sokatmondó volt, majd a Harry Potter filmzenéjére bevonuló Ági el is árulta: élete tíz legfontosabb könyvéről lesz szó. Gyerekkora első nagy kedvencétől kezdve egészen egy friss olvasmányélményig csodás műveken keresztül ismerhettük meg a NIOK és a Libertine Könyvesbolt és Könyvkiadó alapítójának szakmai és emberi mérföldköveit.
Rendkívül személyes előadás volt, közte megható és megmosolyogtató pillanatokkal. A tárgyaknak, vagyis a színpadon is megjelent – láthatóan rengeteget lapozott, post-it jegyzetektől színes – saját könyveknek is nagy szerepük volt. Ági büszke szülei az első sorban foglaltak helyet, meg is köszönte nekik az olvasás iránti szenvedélyt, és azt, hogy a Harry Potter-könyveket megvásárolták.
A NIOK-tagokat nem lepheti meg, hogy J. K. Rowling csodás története szerepelt a lista első helyén. Ezt már a kicsi Hagrid-figura is előre jelezte, hiszen Londonból hozott szuvenírként ott figyelt a mini könyvespolc tetején. „A Harry Potter-könyvek nélkül nem lenne NIOK és Libertine, az olvasásuk közben értettem meg, hogy a betűknek milyen erejük van” – jegyezte meg Ági.
Élete első, meghatározó olvasmányélménye után sorban jött a többi is. Nem is szeretnénk mindet „elspoilerezni”, hiszen a későbbiekben az ország többi pontján is lehet még számítani hasonló előadásra. Annyit azonban elmondhatunk, hogy többek között ilyen érdekes kérdésekre kaptunk válaszokat az este során:
- Melyik könyvet nevezte ki Ági a saját felnövés-történetének?
- Melyik mű döbbentette rá, hogy mi történik, ha megspóroljuk az önismeretet?
- Melyik regényt érdemes elolvasniuk azoknak, akik hisznek abban, hogy egyszer megtalálják az igazit, a nagy Ő-t?
- Melyik könyv illusztrálja remekül a kapcsolatát az édesapjával?
- Melyik történet segíthet bármilyen nehéz élethelyzetben?
Na jó, két könyvet még megemlítünk, hiszen ezek a NIOK közössége szempontjából kulcsfontosságúak.
Az előadás egyik fontos szereplője a A lét elviselhetetlen könnyűsége volt, hiszen Milan Kundera könyvéről Ági azt mondta: ez a regény a NIOK előzménye, és innen származik az olvasásnépszerűsítő kihívás ars poeticája.
„A könyvek lehetővé tették, hogy képzeletben elmeneküljön a világból, amely nem elégítette ki, de mint tárgyak is sokat jelentettek neki: szeretett hóna alá csapott könyvvel sétálni az utcán. A könyv ugyanazt jelentette neki, mint a múlt századi dandynek a sétapálca. Megkülönböztette a többiektől.”
A fenti Kundera-idézettel Ági is azonosulni tudott, de mesélt arról is, hogy az olvasás hogyan és miért jelent számára flow-élményt, és miért fontos a mentális egészsége szempontjából.
A másik főszereplőt pedig nem kell külön bemutatni a NIOK könyvmolyainak, hiszen 2018 áprilisában Guillaume Musso világhírű regénye, a Holnap volt az első közös könyvünk. Jolly joker történetként mutatta be Ági, szerinte ugyanis ezt bárkinek bátran lehet ajánlani, hiszen olyan, mint egy jó Netflix-sorozat, amely rögtön beszippant, és nem ereszt.
Tanulságos történetek, motiváló olvasmányélmények – mindezek köré épült a több, mint hatvanperces előadás, a záró vastaps után pedig Ági ki sem látszott a dedikálást, szelfit és egy kis beszélgetést kérő nézők közül. Megható visszajelzéseket kapott, amelyeket örökké szívébe zár.
Fotók: Ocskó Ferenc
Harry Potter és a Titkok Kamrája
Harry Potter, aki éppen egy éve tudta meg magáról, hogy varázslónak született, Dobby figyelmeztetése ellenére tovább folytatja tanulmányait a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában. Mivel lekési a különvonatot, barátjával, Ronnal együtt egy repülő autón érkezik tanulmányai színhelyére. S a java csak ezután következik! Hamarosan bebizonyosodik, hogy Dobby nem a levegőbe beszélt, amikor óvni próbálta őt.
Harry Potter és az azkabani fogoly
Azkabanból, a gonosz varázslókat őrző rettegett és szuperbiztos börtönből megszökik egy fogoly. A Mágiaügyi Minisztériumban tudják, hogy a veszélyes szökevény Roxfortba tart, a Boszorkány-és Varázslóképző Szakiskolába.A varázslónövendék Harry Potter és barátai számára a harmadik tanév sem csak a vizsgák izgalmait tartogatja...
Harry Potter és a Főnix rendje
Szöveglelő – Találd meg magad az irodalomban!
Mert minden az irodalommal kezdődik... az önismereti munka is. A Szöveglelő a Libertine Könyvkiadó eddigi legnagyobb és legösszetettebb vállalkozása: hiánypótló és innovatív irodalomterápiás kiadvány azoknak, akik már tudják, és azoknak is, akik talán még kételkednek abban, hogy a könyvek a legnehezebb élethelyzetekben is a segítségünkre lehetnek.
Persze csak ha a megfelelő könyvet választjuk, és hasznos választ kapunk a kérdésre: mit olvassunk?
Mit olvassunk, amikor szerelmesek vagyunk, és mit, ha éppen szakítottak velünk? Hogyan segíthet egy olvasmány a „menni vagy maradni” kérdés eldöntésében? Hatással lehet-e a függőségeinkre egy-egy szöveg? Mit érdemes olvasni, ha maga alá gyűrt a nyár végi melankólia?
Irodalom és önismeret találkozik ebben a hiánypótló és formabontó kötetben, amely a fenti kérdésekre is igyekszik választ adni. A Szöveglelő irodalomterápiás kézikönyv száz szócikket tartalmaz az alkoholizmustól a várandósságig. Ezeket gyakorló irodalomterapeuták, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagjai állították össze. Találunk köztük örömteli élethelyzeteket, komoly válságokat, hétköznapi problémákat és dilemmákat – mindezekhez kapcsolódva pedig megannyi regényt, verset és novellát, amelyekben magunkra ismerhetünk, amelyek árnyalhatják a véleményünket, akár segíthetnek meghozni egy-egy döntést.
Mert a megfelelő szöveget meglelni annyit tesz, mint megtalálni önmagunkat az irodalomban.
Megjelenések:
Dr. Béres Judit és a könyv szerkesztője beszél a Szöveglelőről a Kossuth Rádióban
Dr. Béres Judit interjúja a noklapja.hu-n
Irodalomterápia és anyaság a Mesélj, anyukám! podcastban
Szerzők: Bálint Lilla, Dr. habil. Béres Judit, Berta Beáta, Borbély Zsuzsa, Fekete Edina, Dr. Matuszka István, Novák Szilvia, Rudolf Panka, Szakács Emília, Dr. G. Tóth Anita