Ki az a Colleen Hoover?
Colleen Hoover a TikTok könyvekkel foglalkozó közösségének (#BookTok) legismertebb szerzője. Könyvei már több mint 20 millió (!) példányban keltek el világszerte, már huszonöt regényt írt, folyamatosan sikerlisták élén szerepel, de volt olyan év (2021) amikor az amerikai könyveladási TOP10-ben tíz könyvből öt az övé volt. A Velünk ér véget (It Ends With Us) 8 millió eladott példánynál tart, és több mint 130 hete szerepel a New York Times bestsellerlistáján – jelenleg vezeti is azt.
2023-ban a Time a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta Colleen Hoovert. Már készül egy másik regénye, a Verity filmváltozata, de kétségkívül a most mozikba kerülő Velünk véget ér a legnépszerűbb és legismertebb története.
Bővebben ide kattintva olvashatsz Colleen Hooverről és a #BookTok-jelenségről.
Hogyan kerültem Koppenhágába?
A film forgalmazója, az Intercom keresett meg, egyedüli magyarként kaptam meghívást a film európai premierjére. Amikor ezt megtudtam, madarat lehetett fogatni velem, pedig akkor még nem sejtettem, hogy mindezt még lehet fokozni. Az utazás előtt nem sokkal árulták el ugyanis, hogy ott lehetek azon néhány szerencsés között, akik a “meet&greet” elnevezésű program keretében találkozhatnak is Colleen Hooverrel és Blake Livelyval. Bevallom, ekkor elsírtam magam. Ugyan leszögezték, hogy interjút nem lehet készíteni, de néhány percet beszélgethetünk és koccinthatok vele.
Egy hete tehát egyedül elrepültem Koppenhágába, ahol az eseményt szervezték. (Hogy miért éppen Koppenhágában volt a film európai premierje – az amerikai és a londoni után –, arra Blake azt mondta, azért, mert szereti ezt a várost.) A szállásomra érve érkezett a hír a szervezőktől, hogy Colleen Hoover betegség miatt nem tud jönni (már a londoni premiert is ki kellett hagynia), ami miatt persze csalódott voltam, de kárpótoltak az események.
Te mit tennél, ha előtted állna Blake Lively?
Az impozáns Imperial színházban volt a vetítés, két órával előtte kellett megérkezzünk abba a hotelbe, ahol Blake és stábja megszállt, és két sajtótájékoztató között bejött hozzánk az úgynevezett meet&geetre. A meghívottak között jó néhány dán híresség mellett a környező országokból egy-egy influenszer képviselte hazáját. Így ismerkedtem meg a holland Juliával, és a belga Steffivel – mi hárman kerültünk egy asztalhoz, szerencsénkre a bejárathoz legközelebbi asztalhoz. Azért volt ez áldásos, mert amikor Blake megérkezett, egyből a mi asztalunkhoz lépett, a szokásos „How are you?” mondat kíséretében.
Elképesztő volt látni azt a kiegyensúlyozottságot, ragyogást, és kedvességet, ami a helyszínen csak úgy sugárzott belőle. Még soha nem találkoztam világsztárral, és nem vagyok az a rajongó típus, de egy pillanat alatt „fan girl” üzemmódba kerültem. Zavarba jöttem, izgultam, remegett a lábam, így amikor előttem állt, fogalmam sem volt mi a protokoll, így kezet nyújtottam neki és határozottan bemutatkoztam.
Végtelenül kedves volt, és még viccelődött is. Megkérdezte, hogy láttuk-e már a filmet (mint kiderült egyes országokban már az amerikaival és az angollal párhuzamosan bemutatták – így Belgiumban, Lengyelországban) majd humorizált: azt mondta, ő még nem, és ma este nézi meg velünk először.
Közös fotót készíthettünk vele, amit bájosan tűrt, majd megköszönte, hogy eljöttünk és azzal, hogy elmegy öltözni, és készül a premierre, távozott. Én előtte még megkértem, hogy dedikáljon egy könyvet, amit kedvesen meg is tett.
Ezután elvittek minket a gyönyörű Imperial színházba, ami egyben mozi is, sőt, mint megtudtam: itt van Észak-Európa leghatalmasabb filmvászna és legnagyobb nézőtere, a maga 1000 ülőhelyével. Elképesztő tömeg gyűlt össze a mozi előtt. Ilyet még csak a filmekben láttam, amikor transzparensekkel, üzenetekkel és dedikáló cetlikkel várják órákon át a világsztárt, csak azért, hogy megpillanthassák.
Újságírók hada toporzékolt a színház előterében, arra várva, hogy Blake hátha megáll egy pillanatra nekik, és a fotófal monumentális méretű volt. Blake nem keveset késett, ugyanis az eredetileg meghirdetett 19 óra helyett 21 órakor érkezett meg (mondjuk az outfitjét látva et valahol megértem). Ekkor kezdtem el igazán értékelni a délutáni rövid, ámde emlékezetes találkozót, hiszen láttam, hogy senki sem készíthet vele a moziban közös képet, és egyetlen újságírónak állt meg egy kérdésre.
Besétált, megállt a fotófal előtt a fotósoknak, majd bekísérték a tömegtől leválasztott részen – mindeközben többszáz ember a telefonjával videózta, fotózta. Ezután felvitték a színpadra, ahol vele tartott a fiatal Lily-t alakító Isabel Ferrer is, és az esemény műsorvezetője néhány kérdést tett fel nekik. Itt meséltek koppenhágai élményeikről, a forgatásról, vagy épp arról, miért tartják fontos filmnek a Velünk véget ér című mozit. Hatalmas taps kíséretében aztán távoztak, mi pedig megnéztük a filmet.
Na de milyen a film?
Azt vallom előbb a könyv, aztán a film. Ez itt is érvényes. Szuper program lehet például könyvkluboknak együtt elolvasni a regényt, aztán megnézni a filmet, hogy össze lehessen hasonlítani, és megvitatni, hogy mit miért így oldottak meg.
Leszögezem: a film remek. Blake sugárzik a filmvásznon, csodálatosan alakítja Lilyt. A Ryle-t megformáló Justin Baldoni (aki egyben a film rendezője) mesterien alakítja a kezdetben okos, sármos és szexi főhősünket, aki aztán nem teljesen az, mint akinek kezdetben mutatja magát. Nem szeretnék spoilerezni (bár a trailer megteszi!), de számomra még kétszeri olvasás után is annyira megrázó volt megelevenedve látni ennek a tragikus szerelemnek a történetét, hogy nem bírtam ki a vetítést könnyek nélkül.
Ami számomra pici fájó, hogy megváltoztatták Atlas éttermének nevét. Míg a könyvben az étterem neve egy szellemes utalás Lily és Atlas kapcsolatára, amelynek a regényben is nagy jelentősége van (BIB’s –Better in Boston), addig a filmben ROOT lett a neve. Nem tudni miért.
Emellett a karakterek életkora nem egyezik, hiszen a könyvben Lily 23, Ryle pedig 29 éves. Blake Lively viszont most augusztusban lesz 37 éves. Ezt az ellentmondást viszont Colleen már korábban feloldotta azzal, hogy egy interjúban elismerte, hibát követett el, amikor túl fiataloknak írta meg a karaktereket, ahogy fogalmazott „Szerzőként követünk el hibákat” – mondta. „Már tudom, hogy nincsenek 28 éves idegsebészek, hiszen 15 évig járnak iskolába. De most, hogy javítsunk azon, amit a könyvben elrontottam, némileg öregítettük a szereplőket.”
Vannak még eltérések, de nem jelentősek, és a legjobb, ha ti magatok fedezitek fel őket. A Velünk véget ér című film Magyarországon augusztus 15-től látható a mozikban, az alapjául szolgáló könyv pedig megvásárolható a webshopunkon.
Bár a rendezvény és film számomra kellemes kikapcsolódás volt, fontos kiemelni, hogy az It Ends With Us témája fontos és komoly! Az élet sajnos nem mindig egy romantikus film, ami happy enddel végződik, így ha te, vagy bármely szeretted hasonló élethelyzetben van, kérj segítséget! Hívd a NANE segélyvonalat: 06 80 505 101