Rendhagyó módon már néhány hete lehullt a lepel a NIOK júniusi közös könyvéről, Szabados Ági a megszokottnál korábban bejelentette: a több mint 60 ezres közösségnek A vasárnap koldusait javasoljuk első nyári olvasmánynak. Valérie Perrin regényének magyar fordítása komoly várakozásnak örvendett, köszönhetően a Másodvirágzás óriási sikerének, így rendkívül büszkék vagyunk, hogy a szerző exkluzív levéllel kedveskedett a NIOK-tagoknak. Na de ki ez az 56 éves nő, aki a francia könyvmolyok után a magyar és nemzetközi olvasótábor szívét is meghódította?
Valérie Perrin nemcsak könyveket ír, hanem forgatókönyveket is, népszerű francia filmek és sorozatok szövegét jegyzi. Korábban újságíróként is dolgozott, jelenleg pedig fotósként is ismert, utóbbi szakmáját például forgatásokon űzi. Rendszeresen mozog a kamerák környékén, hiszen élettársa Claude Lelouch filmrendező és forgatókönyvíró, aki az Egy férfi és egy nő (1966) című alkotásért a legjobb eredeti forgatókönyv Oscar-díja mellett a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál Arany Pálma-díját is megkapta.
Perrin is rendkívüli elismerésekben részesült, debütáló könyve, A vasárnap koldusai kapcsán például több mint egy tucat komoly díjat szerzett, köztük a Booksellers Choice Awardot, illetve a legjobb első regénynek járó Chambéry-díjat. A világszerte több mint egymillió példányban elkelt Másodvirágzás pedig nemzetközi hírnevet hozott, hamarosan sorozat is készül a NIOK-tagok körében is nagy kedvencnek számító regényből.
Sikerének nincs egyetlen titka, több írói képességéről is ódát zengenek a szakmában. Megragadja a hétköznapi dolgok szépségét, és érthetően mutatja be, miként érdemes megélni az élet apró örömeit. Elgondolkodtató sorai között nagyon egyszerűen megfogalmazott életbölcsességek rejlenek, amelyekkel rendkívül árnyaltan ábrázolja az emberi kapcsolatokat.
Egyszerre szórakoztató és érzelmes regényeit a NIOK-csoportban is dicsérik. Néhány tag már elolvasta A vasárnap koldusait, és egyöntetűen állítják: aki szerette a Másodvirágzást, annak nem fog csalódást okozni. Gyönyörűen megírt, szívbe markoló történetként számoltak be róla, amelyet Perrin úgy mesél el nekünk, mintha mellette ülnénk egy tengerparton. Érinti a szerelem minden mélységét, tele izgalommal, a könyv végén számos fordulattal.
Többen érzelmi hullámvasútként írtátok le a könyveit, ami tökéletes jellemzés, ugyanis Perrin bevallottan ezt a hatást akarja elérni. Elmondása szerint ezért hallgat írás közben klasszikus zenét – Beethoven, Bach, Mozart és Debussy a kedvence –, hiszen ezek a műalkotások is hirtelen, drámai váltásokkal élnek. A fordulatos történetek egyik ihletője Poirot, Agatha Christie népszerű karakterének történetei ugyanis különösen elbűvölik a szerzőt.
A vasárnap koldusai is bővelkedik krimibe illő fordulatokban, nem is hinnénk, hogy az idősek otthona ennyire izgalmas történések helyszíne lehet. Itt dolgozik ugyanis a főhősünk, a 21 éves Justine, aki különleges kapcsolatot ápol az otthon lakóival, különösen egyikükkel, Hélene-nel. Miközben a saját életének titkait is igyekszik feltárni – vajon mi történt valójában a szüleivel, miért kellett meghalniuk? –, Hélene ágya mellett ülve az idős nő életét, nagy szerelmének történetét is megismeri, sőt, papírra is veti. Így születik egy másik regény is – Hélene sorsának regénye, amelyet Justine ír – Valérie Perrin regényében.
Ez tehát a júniusi témánk: egy regény, amelyben megírnak egy másik regényt is. Igazi csemege ez nekünk, könyvmolyoknak, irodalmi kettő az egyben! Ahogy megszokhattad, a Libertine csapatával most is gyűjtöttünk néhány ötletet arra, mit érdemes még elolvasni a témában Perrin regényén kívül – Paul Austertől kezdve Kurt Vonneguton át Sylvia Plathig terjed az illusztris névsor.